Pár věcí, které jste o fungování našeho mozku možná nevěděli

9.10.2021 | autor: Redakce PŽ

Pár věcí, které jste o fungování našeho mozku možná nevěděli

Fungování našeho mozku je fascinující. Dalo by se přitom říct, že tento orgán symbolizuje nejkomplikovanější systém pro přenos dat na planetě. V tomto článku vám prozradíme několik méně známých faktů, o kterých jste možná nevěděli.

Spotřebuje velké množství energie

Náš mozek každý den spotřebuje zhruba 20 % naší celkové energie. Tento orgán přitom váží zhruba 2 kg a jeho velikost si můžete jednoduše představit. Sepněte ruce a oddalte je od obličeje tak, abyste na ně dobře viděli. Zhruba takhle je náš mozek velký.

 

Jeho reálná podoba se přitom nejvíce blíží nasáklé mořské houbě, která plave v ne zcela čisté tekutině.

 

TIP: Zjistěte o fungování našeho mozku ještě více a absolvujte kurz neurolingvistického programování.

Mozek muže a ženy je trochu specifický

Věděli jste, že mozek muže a ženy se trochu liší? Rozdíl se týká jak jeho struktury tak i biochemie. Ženský mozek je přitom bohatší po stránce chromozomální výbavy. V ženském mozku se totiž vyskytují dva chromozomy X, které se podílí na rozpoznávacích (kognitivních) funkcích. Mužský mozek má chromozom X pouze jeden a k tomu jeden chromozom Y (který v ženském mozku zcela chybí).

 

Rozdíly se přitom projevují i v konkrétních životních situacích. Pokud například dojde k akutnímu stresu, muži si následně pamatují podstatu problému. Na druhou stranu ženy si následně dokáží vzpomenout na emocionální podrobnosti této situace.

 

Ženy dokáží lépe číst řeč těla a výrazy tváře. Muži naopak lépe zachytí zvuky, které jsou spojeny s pohybem. Také například platí, že ženy mají lepší periferní vidění, ale muži dokáží lépe odhadnout vzdálenost

Mozek lze procvičovat

Pokud dochází k pravidelné stimulaci mozku, dokáže růst ve všech myslitelných ohledech. Díky vzdělání dochází ke zvyšování počtu spojů mezi neurony. Pokud naopak ke stimulaci určité části mozku nedochází, postupně zaniká. 

 

Mozek si tedy lze zjednodušeně řečeno představit jako takový sval, který právě díky pravidelnému cvičení sílí a roste. 

 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.