Soudní řízení a mediace: je možné je absolvovat souběžně?

6.11.2020 | autor: Redakce PŽ

Soudní řízení a mediace: je možné je absolvovat souběžně?

Je možné o mediaci požádat v průběhu soudního řízení? Může vám soud mediaci nařídit? A jaký má mediace při soudním řízení vliv na běh promlčecí doby? Odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku. 

Kdy můžete požádat o mediaci

Soudní řízení se zahajuje okamžikem, kdy soudu došel váš návrh na zahájení soudního řízení. Pokud se přitom v průběhu toho rozhodnete zkusit vyřešit váš konflikt bez soudu prostřednictvím mediátora, není třeba čekat na to, až vám soud nařídí první setkání se zapsaným mediátorem.

Soud nenařizuje mediaci, jen informativní schůzku

Soud ve skutečnosti nenařizuje mediaci, ale jen informativní schůzku, na které se strany konfliktu dozví, co to vlastně mediace je. Pokud se přitom pro mediaci rozhodnete, platí, že je zahájena uzavřením smlouvy o provedení mediace. Uzavření této smlouvy však nemá žádný vliv na běh již zahájeného soudního řízení. 

Zahájené soudní řízení by se přerušilo jen v případě, že by první setkání s mediátorem nařídil soud. V takovém případě by se soudní řízení přerušilo nejdéle na tři měsíce. Pokud však mediace byla vaší vlastní iniciativou, poběží soudní i mediační řízení souběžně.

Jaký to má vliv na běh promlčecí doby?

Pokud dojde k uzavření smlouvy o provedení mediace, bude to mít vliv na běh promlčecí doby. Po dobu mimosoudního jednání tak promlčecí doba běžet nebude. Promlčecí doba je přitom označení pro takovou dobu, po jejímž uplynutí lze právo uplatnit u soudu, reálně však s takovým nárokem pravděpodobně neuspějete.

Smlouvu o provedení mediace nepředkládáte soudu

Soudu nemusíte ukazovat smlouvu o provedení mediace. Pro potřeby soudního řízení totiž taková smlouva nemá žádný význam. Pokud se však však podaří v rámci mediačního jednání dospět k dohodě, můžete si ji nechat v rámci běžícího soudního řízení schválit přímo soudem. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.