Zlato je zbraň proti inflaci. Jak do něj investovat?

9.9.2021 | autor: Redakce PŽ

Zlato je zbraň proti inflaci. Jak do něj investovat?

„Investujte do zlata!“ To je rada, kterou slýcháme ze všech stran. Jenomže do jakého, kolik, a co to pro nás přesně znamená? Pojďte se podívat na praktické rady týkající se investování do tohoto silného bojovníka s inflací.

Inflace plíživě požírá naše úspory. Náš majetek uložený jako peníze v bance vlastně prochází permanentní odtučňovací kúrou. Teď se inflace rozjíždí ještě více. Rozhodně nesmíme zaváhat. Nechat peníze ležet na bankovním účtu znamená chudnout. Do čeho ale investovat? Dnes je nejdoporučovanější zlato. Odborníci nás nabádají, abychom směle 90 % našeho volného majetku proměnili na zlato. Tedy nakoupili investiční zlato.

Investice do zlata nemusí být o milionech

V tom je obrovský rozdíl ve srovnání s nemovitostmi. Na ty skutečně miliony potřebujeme, ale na nákup investičního zlata ne. Potvrzují to i znalci této problematiky. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík, který je specialistou na numismatiku a současně na investování do drahých kovů, včetně zlata. Zájemcům o nákup zlata pomáhal i během koronavirových omezení. Založil e-shop Zlate-mince.cz a nabídl možnost nakoupit investiční zlato online. Zájem byl obrovský. V době první vlny, kdy klesaly akciové trhy, se právě zlato ukazovalo být nejlepší formou investování. Cena zlata rostla, dvakrát po sobě překonal žlutý kov svůj vlastní historický rekord a všechny utvrdil, že má své místo v moderním investičním portfoliu.

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ doplňuje Pavel Trtík.

Co přesně je investiční zlato a jak se nesplést při jeho koupi?

Investiční zlato jsou především zlaté slitky. Často je známe spíše jako zlaté cihly. A skutečně, i zákon definuje, že tento tvar musí mít. Prodávají se od 1 g, ale notoricky známé jsou především kilogramové zlaté cihly. Při dnešních cenách zlata za ni dáte zhruba 1,3 milionu. Nejžádanějšími zlatými slitky u nás jsou švýcarské Argor Heraeus.

Druhou formou investičního zlata jsou zlaté investiční mince. Koupíte je po kusech, ale i v balíčcích. Nejde o numismatické mince. Tyto jsou určeny skutečně k investování, přesto vás potěší svým krásným vzhledem. Nejžádanějšími bývají zlaté mince z Rakouska – Wiener Philharmoniker. Výhodou nákupu zlatých mincí je možnost jejich diskrétního pořízení. Nejsou totiž označeny výrobním číslem, což zlaté slitky splňovat musí.

Pozor na jiné investice do zlata i na další drahé kovy

Dostali jste nabídku investovat do zlata, ale zlato nikde? Ano, do zlata se dá investovat i prostřednictvím akcií, opcí, CFD, spoření a jiných produktů. Nejsou však tím pravým. Proti inflaci a rizikům nejisté doby nás nejlépe chrání fyzicky vlastněné investiční zlato, které je vlastně jinou formou peněz. Dokonce tou lepší, neztrácející hodnotu.

A jak je to s investicí do jiných drahých kovů? Zejména pro drobné investory je výrazně zajímavější zlato. Je totiž jako jediné osvobozeno od DPH, a tak jej lze nakoupit o 21 % levněji. I to je důvod, proč poklesl zájem o investiční stříbro.

Zkuste investovat jako numismatici

Kromě investičních mincí existují ještě mince numismatické. Se určením jejich hodnoty je to poněkud složitější. To proto, že se jejich cena neodvíjí jen od ceny drahého kovu, ale i jejich hodnoty historické, sběratelské a umělecké. Chcete podobnou investici zkusit, i když nejste žádný odborník na numismatiku? Už Karel IV. tiskl svatováclavské zlaté dukáty v konkrétní ryzosti a velikosti, a stejné se tisknou dodnes. V limitovaném počtu, takže bývají mezi sběrateli ceněné. Vyzkoušejte i tuto investici.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.