Jak se zadlužit snadno a rychle

4.11.2018 | autor: Redakce PŽ

Jak se zadlužit snadno a rychle


Stále častěji slýchávám známé i neznámé ze svého okolí, že mají problémy s dluhy. Vše se o to víc zhoršuje, protože se kvůli ekonomické krizi všude spoří a dělají škrty. Lidé mají méně peněz, takže si nemohou dovolit to, co chtějí.

Rozhodl jsem se tedy sepsat takový názorný příklad, jak se můžete velmi snadno dostat do problémů, v krajním případě na ulici. Budete se divit jak rychle to jde!

Jak problémy s penězi začínají

Představte si typický příklad rodiny, mladého páru či jednotlivce. Máte stálý příjem, který není žádný zázrak. Řekněme 15 000 Kč čistého. V obchodě si pořídíte na splátky několik spotřebičů. Proč také ne? Za 600 korun měsíčně pračka? Nebo za 800 korun lednička? Přijde ale již zmíněná krize, ztratíte práci nebo vám sníží plat.

Všechno se zdražuje, zálohy na energie, jídlo... Najednou zjistíte, že nemáte na splátky, takže začnete být se splátkami v prodlení. Na to jsou ovšem věřitelé spotřebitelských úvěrů
velmi hákliví a většinou vás čekají nepříjemné pokuty: poplatek 500 Kč za zaslání první upomínky, 1000 Kč za další úpomínku, nemluvě o úrocích z prodlení. Po třech měsících, kdy nestíháte platit, je vše předáno exekutorům a ten pravý kolotoč teprve začíná.

Jenom za to, že exekutor něco řeší, musíte uhratit tzv. náklady exekuce v hodnotě 6000 Kč a více. Naše rodina, pár či jednotlivec se najednou dostavá do finanční pasti, takže se rozhodnou, že si půjčí, aby měli alespoň na částečnou úhradu. V bance však nepochodí, protože poskytování bankovních úvěrů je nyní přísnější. Navíc je tu velmi nepříjemný centrální registr dlužníků, který eviduje například i faktury za telefon. Jelikož v tu chvíli je člověk pod velkým stresem, volí varianty ve formě půjček od soukromých finančních firem či lichvářů, kteří ovšem nabízejí na první pohled velmi nevýhodné podmínky.

Nicméně peníze v daný okamžik jsou ihned k dispozici a dlužník si najednou myslí, že má vyhráno. Nemá. Soukromé subjekty, které půjčují peníze, mají totiž trošku jiné způsoby vymáhání svých pohledávek. A věřte, že ne všechny jsou legální. Často jsou na úrovni šikany a pronásledování. Hodně lidí pak nic z tohoto neunese a dostanou se na samotné dno. To je jen jeden případ ze stovek možných situací, kdy podcenění něčeho na první pohled bezvýznamného může způsobit finanční i osobní krach.

Jak minimalizovat problémy s dluhy

Ale abych nebyl příliš pesimistický, podělím se o pár základních rad, jak se těmto problémům vyhnout. Pokud si potřebujete koupit něco na splátky (mluvím o spotřebičích), udělejte si seznam více položek a vezměte si jednotný spotřebitelský úvěr řádně v bance (dnešní úroky jsou okolo 10%). Spotřebiče si pak kupte za hotové peníze. Vyhnete se řadám poplatků za vedení každého úvěru či každé opožděné splátky. Pokud nestíháte platit splátky, komunikujte s věřitelem. Banky počítají s problémy klientů a jsou ochotné přeorganizovat splátkové kalendáře, některé banky umožní dokonce i odložení splátek. Za žádnou cenu si nepůjčujte od soukromých finančních firem! Pokud problémy nezvládáte, nejprve se zkuste obrátit na svou rodinu a přátele, jestli vám nepomohou. Ne každý se však chce "zadlužit" u přátel, a tak to berte spíše jako tip.

I v případě absolutní beznaděje existují nyní řady řešení ve formě osobních bankrotů či přeorganizování splátek. Stát i veřejně prospěšné agentury nyní poskytují podporu pro osoby s hmotnou nouzí. Jejich seznam lehce dohledáte, když si zadáte do vyhledávače "hmotná nouze". Pokud hledáte registr dlužníků online. Pak zkuste tento odkaz.

 

Autor: Jaroslav Mikeš



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.