Artróza - jak na ni?

28.10.2009 | autor:

Artróza - jak na ni?

Artróza neboli revma je degenerativní onemocnění kloubů. Postihuje především lidi staršího věku, častěji ženy. Mezi nejčastěji zasažené klouby patří nosné klouby dolních končetin, klouby rukou a páteř. Nástup je pozvolný, bolest nejprve ani nepozorujeme, později je však až nesnesitelně silná. Jak se artróze vyhnout? Jaká preventivní opatření zvolit, aby nás tato zákeřná nemoc minula?

Šetřete své klouby!

Mechanické opotřebování chrupavky souvisí s jejím dlouhodobým přetěžováním. Většinou se nemoc projevuje až v pokročilém věku, kdy je opotřebování spojeno s nahlodávajícím zubem času, někdy může být ale i problémem mladých lidí, především sportovců, kteří nadměrně zatěžují své klouby. Důležité je proto nemoci předcházet a preventivně ulevovat svým kloubům jak jen to je možné. Znamená to mít pod dohledem vlastní váhu – obezita kloubům nepřidá. Při sportu se nadměrně nepřetěžovat – rychlé pohyby a prudké dopady snižují odolnost chrupavek i vaziva. Dbejte na vhodnou obuv, techniku cvičení a pokud možno se snažte vyvarovat úrazům. Mezi vhodné sporty, které šetří klouby a jsou prospěšné tělu, patří například plavání, běžkování nebo jízda na kole.

Mlékem proti artróze

Důležitá je i správná životospráva. Mléčné výrobky, obsahující kalcium nebo kalcium v čisté podobě vitamínů posiluje kosti, klouby i chrupavky a je považováno za jeden z nejúčinnějších preventivních prostředků v boji proti artróze. Vhodné jsou také antioxidanty jako vitamíny C a E či zinek, užívané k ochraně buněk, včetně těch kloubních, před poškozením. Také glukosamin a cukr, který je jedním ze stavebních kamenů chrupavky, patří k nejúčinnějším lékům zmírňujícím kloubní bolesti.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.