Domov důchodců

3.12.2009 | autor:

Domov důchodců
Tak jako odcházejí děti bydlet na internát, odcházejí z domu také rodiče či prarodiče do domova důchodců. Stejně jako děti na internátě naleznou zde staří lidé své vrstevníky, budou mít kolem sebe potřebnou péči i kulturní vyžití. Život v domově důchodců nemusí být nutným zlem, ve většině případů je dokonce nezbytností, která vede k důstojnějšímu prožití stáří.
 
Míst, kde mohou staří lidé prožít zbytek svého života, je více. My se budeme zabývat domovem důchodců či seniorů, který ustanovuje zákon o sociálních službách. Dalším typem bydlení pro důchodce jsou penziony a domy s pečovatelskou službou. Rozdíl je zejména ve způsobu přijímání seniorů. Zatímco do posledních dvou může být zařazen téměř každý podle vnitřních ustanovení zařízení, podmínky přijetí do domova důchodců vyplývají z výše zmíněného zákona.


Podmínky přijetí do domova důchodců
 

Důchodce si nejdříve musí vyplnit žádost a dodat písemnosti, jako je například vyjádření praktického lékaře, kopie nejnovějšího rozhodnutí úřadu důchodového zabezpečení, kde je napsána výše důchodu, zpráva o sociální situaci žadatele a tak dále. Zákon totiž říká, že domovy důchodců poskytují pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost zejména z důvodu věku a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby. Při hodnocení žádosti hraje svou roli věk žadatele, městská příslušnost, zdravotní stav nebo také příjem žadatele.


Na co se mohou důchodci těšit? 
 

K běžným službám patří ubytování, pravidelné stravování a péče ošetřovatele. Dále zákon stanovuje například činnosti výchovné, vzdělávací a aktivizační, sociální poradenství či právní pomoc. O praní, žehlení či uklízení se obvykle starají pomocní pracovníci. Existuje také možnost využít služeb kadeřnice nebo pedikérky. V rámci kulturních aktivit se pro obyvatele domova důchodců pořádají různé výlety, přednášky, zábavné soutěžní hry, pěvecká vystoupení nebo taneční zábavy s živou hudbou. Organizují se zájmové kroužky jako je keramika, pletení košů, konverzace v cizích jazycích nebo sport.
 
Cílem domova důchodců není poskytnout přístřeší pro dožití, ale zkvalitnit život stárnoucích lidí, kteří už nejsou plně soběstační. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.