Nespavost: problém stáří

30.5.2009 | autor:

Nespavost: problém stáří

Už zase nemůžete spát? Bloumáte v noci po bytě, hned saháte po knize, hned zapínáte televizi, ale nic vás netěší – chtěli byste spát, spát! Ano, špatný spánek často ztrpčuje život seniorů. Podle statistik se jedná až o čtvrtinu starší české populace. Co vlastně nespavost je, čím je ve starším věku způsobena a co se dá proti ní podniknout?

Nespavost odborné příručky definují jako subjektivně pociťovaný relativní úbytek délky nebo kvality spánku. U chronologické nespavosti se porucha vyskytuje nejméně třikrát týdně po dobu několika měsíců. Mezi doprovodné příznaky patří snížená fyzická i psychická výkonnost, apatie a špatná nálada. Příčiny nespavosti se různí. Některé problémy jsou způsobeny fyzickými obtížemi, jako ztíženým dýcháním nebo fyzickou bolestí. Jiné má na svědomí psychická nepohoda. Je až zarážející, jak velké množství nespavosti způsobí psychické konflikty, se kterými se člověk nedokázal vyrovnat, stres, úzkost, deprese nebo konflikty s blízkými v okolí. Klidnému spánku nepomůže ani nezdravý životní styl, nedostatek fyzické aktivity nebo nevhodné prostředí. Nadměrný hluk, horko nebo světlo jsou rušivými faktory, které blokují spánek i u mladých lidí.

Pokud trvá nespavost více jak týden, měl by vás vyšetřit lékař. Ten pokud shledá fyzické příčiny spánku, zahájí léčbu rušivých symptomů, po svém uvážení nebo na žádost může předepsat prášky na uklidnění či na spaní. Ale i vy sami můžete pro svůj zdravý spánek mnohé udělat. Odstraňte všechny rušivé vlivy, které mohou přicházet z vašeho okolí, dbejte na příznivou pokojovou teplotu, za které by se vám dobře usínalo. A pokud přesto neusnete, hlavně nebuďte ve stresu. Zkuste myslet na něco jiného než jen na to, že nemůžete usnout, pak neusnete zaručeně. Všechny obtíže se dají překonat!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.