Stáří je jako mapa života

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Stáří je jako mapa života

Mnohdy se vám určitě stává, že si pomyslíte „Tohle za mých mladých let tedy nebylo!“ A je to tady. Tato věta ukazuje, že vám dochází vaše stáří. Moc dobře vnímáte, jak se svět okolo vás za ta léta změnil. Avšak tímto zjištěním se z vás automaticky nestávají staří a nepotřební lidé. Právě naopak! Stáří je sice označováno jako podzim života, ale to neznamená, že se máte zavřít doma a přestat se radovat ze života.

Nespornou výhodou stáří jsou totiž životní zkušenosti, které si každý příslušník mladší generace musí teprve prožít. Vy je však již máte za sebou a jste připraveni pomoci svým blízkým, aby nezopakovali vaše chyby. Vy už víte, jak na to, abyste vychovali zdravé a spokojené děti, víte, jakým způsobem by měly fungovat vaše vztahy, víte, co vede ke smutku a co k radosti.

A víte to dokonce i v případě, že váš život nefunguje zrovna podle toho, jak byste si ho představovali. Pro své okolí jste důležití i tím, že jim dokážete říct, co jste ve svém životě udělali, že to nevedlo k tomu, co jste si přáli. Tím totiž můžete zabránit tomu, aby vaši blízcí došli stejným chováním ke stejnému výsledku jako vy.

Zkrátka ať už se podle toho chováte či nikoli, jste to vy, kdo je v této chvíli ve vaší rodině nejmoudřejší. A vůbec nezáleží na tom, že třeba nemáte vystudovanou žádnou vysokou školu, zatímco vaše děti ano a vaši vnuci jich studují hned několik. Životní moudrost se totiž nedá naučit, ale odvíjí se podle toho, kolik jste toho v životě prožili a jakým způsobem dokážete takto nabyté zkušenosti zúročit. Jestli z nich dokážete pro sebe i pro druhé vytěžit to podstatné, abyste mohli navzájem své životy ovlivnit způsobem, který vede ke štěstí všech.

Pokud vás tedy někdy přepadne pocit, že jste staří a váš život již nemá žádný smysl, podívejte se na to z jiného úhlu pohledu. Váš život má smysl přesně v tom, že se na něm dá dlouhodobě vysledovat, kam vedly akce, které jste ve svém životě udělali. Pro ostatní jste tedy něco jako živá mapa na jejich cestě životem. A to má nevyčíslitelnou cenu!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.