Tajemství aktivního stáří

22.2.2009 | autor:

Tajemství aktivního stáří

Odchod do důchodu není důvodem k rozmrzelosti, nejistotě nebo snad zatrpklosti. Jistě, znamená v lidském životě významnou změnu - člověk má najednou tolik volného času! A také dvě možnosti: buď sedět doma, nadávat na svět a zabývat se svými zdravotními problémy, nebo si konečně najít čas na spoustu věcí, které vždycky chtěl dělat, ale vytíženost mu to nedovolovala.

Nebojte se vzdělávat

Najděte si něco, co vás baví, „smysl života“. Začněte navštěvovat univerzitu třetího věku, učte se tkát, vnoučatům upleťte svetr, cestujte. Přečtěte si vše, co jste vždy chtěli, napište své vzpomínky, veďte rodovou či obecní kroniku, poslouchejte hudbu. Relaxujte. Teď máte konečně na všechno čas, využijte ho. Buďte pokladnicí moudrosti, vzpomínek pro mladé, mějte pro ně vždy vlídné slovo.

Buďte aktivní

Aktivita je v pokročilém věku velice důležitá. Je příčinou psychické vyrovnanosti a fyzické zdatnosti. Člověk, který se realizuje i v důchodovém věku, se cítí potřebný, a to je pro každého velice důležité.

Můžete se například nechat ispirovat tímto příběhem, který je skutečný: V domově s pečovatelskou službou bydlí pán, kterému je devadesát pět let, je silně nedoslýchavý, má velké zdravotní problémy, nikdo ho nenavštěvuje. Rodina se na něj nepřijela podívat už alespoň deset let. Tento muž má ty nejpádnější důvody vzdát svůj boj, mohl by zatrpknout, zdůrazňovat své bolesti a problémy. On je však jiný. Obdivuhodný. Za deset let, co je umístěn v tomto domě, stihl vyplnit jeho chodby spoustou nádherných maleb. Od Alfonse Muchy až po vlastní výtvory. Životu tak dal smysl, nadchl se pro věc, kterou vždycky chtěl dělat, ale tvrdá realita života mu to nedovolovala. Teď se však našel, našel svůj „smysl života“.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.