Kvasinky - nemoc léta?
Pokud jste se s kvasinkovým onemocněním již někdy setkala, pak jistě víte, že se nejedná o nic zábavného ani příjemného. Kvasinky dokáží pěkně otrávit letní dovolenou a co hůř, budou se vás zuby nehty držet i několik týdnů poté. Jak se tedy můžete proti kvasinkám bránit?
Čím je zánět způsoben
Mykotický zánět (běžně znám také pod termínem kvasinky) je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen a dívek. Zpravidla se projevuje svěděním, pálením a výtokem. Způsobuje ho patogenní kvasinka, která si za normálních okolností spokojeně hoví v trávicím ústrojí, pochvě a na kůži a nikomu nepůsobí škodu. Za určitých okolností a kvůli vnějším vlivům se může kvasinka přemnožit a způsobit nepříjemné onemocnění. Kvasinky se mohou množit díky vlhku, prochladnutí, přemíře sladkostí a dokonce po požití alkoholu. Proto se tak často objevují v letních měsících. Koupání v moři, pobíhání celý den jen v plavkách, plavání v bazénu, večerní prochladnutí na diskotéce nebo každodenní zmrzlina – to všechno tvoří pro kvasinky ideální prostředí.
Jak na kvasinky
Proti kvasinkám se můžeme celkem úspěšně preventivně bránit. Jak? Neprovozovat výše zmíněné aktivity. Samozřejmě je to těžké a někdy úplně neproveditelné, snad právě proto má skoro každá žena s kvasinkami své zkušenosti. A co tedy dělat, když už se zánět projeví?
Hlavním nepřítelem kvasinek je kyselé prostředí, které v pochvě zajišťují laktobacily. Důležitou zbraní je tedy konzumace kysaných mléčných výrobků, jogurtů a zákysů. Laktobacily lze také koupit v lékárně ve formě tablet. Stejně tak se můžete v lékárně poohlédnut po mastích proti mykóze. Na jistou dobu byste také měla zapomenout na sexuální dovádění s partnerem a také na nošení dráždivého prádla. To na pár týdnů vyměňte raději za bavlněné.
Nejlepší radu vám však poskytne odborník. Proto se co nejdříve to bude možné vydejte ke své gynekoložce a nechte si poradit, co pro vás bude nejlepší a jak máte právě vy s kvasinkami úspěšně bojovat.
Autor: Redakce PZ