Premenstruační syndrom trápí až 80% žen

27.8.2013 | autor: Marie Baxová

Premenstruační syndrom trápí až 80% žen

Blíží se vaše dny a vy už se cítíte pod psa, máte špatnou náladu, bolí vás hlava, jste stále unavená a z představy, že to tu bude za měsíc znovu je vám na nic. Nezoufejte, nejste v tom sama.

Toto nepříjemné období se může objevit až 2 týdny nebo jen pár dní před menstruací. Bývá způsobeno několika faktory. Nedostatek vitamínů B6, který je zastoupen v játrech, vepřovém masu, vejcích, makrelách, banánech nebo ve špenátu. Dále v nesprávné produkci estrogenů a progesteronů. Velký vliv může mít i nedostatečná tvorba serotoninu a dopaminu v mozku nebo změna v produkci hormonů vaječníků.

Příznaky

Příznaky se dělí na fyzické a psychické.

  • Fyzické- zvýšená únava, bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, svalové křeče a zvýšená citlivost prsou.
  • Psychické - změny nálad, úzkost, přecitlivělost až návaly pláče, podrážděnost i lehká deprese.

Jak si mohu pomoci

Zmírnit příznaky premenstruačního syndromu můžete i vy. Velmi doporučovaná je fyzická aktivita, která je prospěšná k léčbě depresí a změnám nálad. Zkuste aerobní cvičení, břišní tance, relaxace, procházky. Nezapomínejte na dostatek spánku. Je dobré vyhnout se kofeinu, alkoholu a nikotinu. Dále omezit příjem cukru, soli a tuku. Do jídelníčku je dobré zahrnout vlákninu a minerály.

Pokud vám nic neuleví, syndrom bude i nadále přetrvávat a vám znepříjemňovat život, je dobré informovat vašeho gynekologa, který může nasadit vhodnou antikoncepci a zmírnit tak vaše trápení.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.