Afty - co jsou zač + 10 tipů, jak na ně

29.10.2010 | autor: Redakce PŽ

Afty jsou nepříjemností, se kterou se někdy v životě potkal snad každý. Kdo by neznal drobné vřídky, které se vytvoří na ústní sliznici a bolí, řezají a pálí. Afty mohou vznikat v důsledku stresu a následné imunitní reakce organismu na bakterie, které se běžně vyskytují v ústní dutině.

„Příčin však může být celá řada, ať už jde o špatně sedící zubní protézu, ulomený zub či ostrou plombu nebo používání nevhodného zubního kartáčku a častá konzumace dráždivé stravy. Do této skupiny patří např.  kořeněné pokrmy, papriky, rajčata a citrusy," jmenuje další  důvody vzniku aftů PharmDr.Tomáš Arndt z internetové lékárny Prozdravi.cz. Afty se často vyskytují také u malých dětí. Jsou projevem tzv. primoinfekce, kde představují reakci na první střetnutí organismu s virem.

Velikost i množství aftů se liší případ od případu. Mohou se vyskytovat osamoceně, ale také ve velkém množství. I jejich velikost může být různá - od nepatrné až po poměrně velkou, cca 1 centimetr čtverečný. Na sliznici mohou přetrvat jeden až tři týdny. Mohou se objevit na různých místech ústní dutiny, jako je jazyk, patro, dásně, sliznice rtů či tváří. „Samy o sobě nepředstavují vážné nebezpečí, ale velmi nepříjemně ovlivňují každodenní život, protože výrazně bolí. Mohou nepříjemně omezovat jídlo a pití, ale také vadit při líbání," dodává PharmDr.Tomáš Arndt z lékárny Prozdravi.cz.

Existuje řada domácích metod, kterými můžete vysetí aftů zabránit nebo urychlit jejich hojení. Připravili jsme deset užitečných tipů, které vám pomohou s prevencí i v boji proti bolestivým vřídkům. V případě, že je bolest tak silná, že znemožňuje pít, objeví-li se více než čtyři vřídky najednou nebo přetrvají déle než 14 dní, je na čase vyhledat s nimi lékaře. Stejně postupujte i v případě, že afty doprovází horečka nebo se opakují častěji než jednou za tři měsíce.

Deset tipů pro prevenci a hojení aftů

1)     Dodržujte ústní hygienu, čistěte si zuby bez výjimky dvakrát denně.

2)     Používejte měkký zubní kartáček a doplňte jej ústní vodou a zubní nití.

3)     Nekousejte se do vnitřní strany tváře, je to nepříjemný a nezdravý zlozvyk.

4)     Trpíte-li na afty, omezte kořeněná jídla, kávu, žvýkačky a citrusy, tedy potraviny, které dráždí sliznici.

5)     Zvyšte příjem vitamínu B a C. Vitamín C zvyšuje imunitu a napomáhá hojení sliznic, nedostatek vitamínu B bývá častou příčinou zvýšené tvorby aftů.

6)     Třapatka nachová (echinacea) stimuluje tvorbu obranných buněk těla, které pak lépe odolává nejen aftům, ale i nachlazení a různým choroboplodným zárodkům.

7)     Vzniklé afty potírejte výtažkem z čajovníku australského, grapefruitových jadérek nebo vodilky

8)     Z babiččina receptáře pochází rada, podle které častá a  pravidelná konzumace cibule působí preventivně proti vzniku aftů díky obsahu sirných sloučenin, které působí antisepticky.

9)     Navštivte zubaře, který zkontroluje, zda někde sliznici nedráždí ulomený zub, uštápnutá zubní výplň, nesedící rovnátka nebo zubní protéza.

10) Afty mohou být také projevem celkově nezdravého životního stylu. Chybí-li vám pestrá strava, dostatek pohybu a duševní hygiena, nepomůže vám žádná tabletka z lékárny.

Bojovníci proti aftům

Ústní voda Aftosine
91 Kč

Aftosine je ústní voda určená pro hygienu dutiny ústní. Obsahuje kombinaci výluhů ženšenu, třezalky tečkované a kramerie trojmužné ve 40% etanolu obohacené silicí z máty peprné. Aftosine má dezinfekční a osvěžující účinky.

http://www.prozdravi.cz/aftosine.html


Greptosept - ústní sprej
53Kč

Ústní sprej Greposept obsahuje antiseptické, antibakteriální, dezinfekční a fungicidní látky. Jeho základem je výtažek z grapefruitových jadérek, který je nejsilnějším doposud objeveným přírodním antiseptikem a má prokazatelně široké spektrum účinnosti. Tento extrakt je vynikajícím doplňkem při prevenci proti tvorbě aftů a revitalizaci dutiny ústní.

http://www.prozdravi.cz/greposept-ustni-sprej.html

 
B-  Complex Star
259 Kč

B -  Complex Star je komplexní doplněk stravy obsahující všechny vitamíny řady B. Pomáhá udržovat ústní dutinu zdravou a vedle toho také optimalizuje činnost srdce a cév, zvyšuje obranyschopnost organismu, pozitivně působí při problémech s kožními onemocněními, zlepšuje paměť a koncentraci, snižuje riziko vzniku vývojových poruch u plodu, udržuje zdravý stav pleti, nehtů a vlasů a příznivě ovlivňuje průběh redukčních diet.

http://www.prozdravi.cz/b-complex-star.htmlAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Pettra Neregistrovaný | 2014-08-28 15:56:11
Já na afty používám konopné sérum od firmy Cannaderm, to si nemůžu vynachválit, vždycky pomůže. Obsahuje 65% konopí, teatree olejíček a hřebíček, díky kterému uleví od bolesti a afty se začnou rychleji hojit. Levné a účinné.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.