Dodejte tělu endorfiny. Látky štěstí a pohody

22.8.2013 | autor: Marie Baxová

Dodejte tělu endorfiny. Látky štěstí a pohody

Cítíte se pod psa a nevíte čím a jak si spravit náladu? Dodejte vašemu tělu potřebné endorfiny neboli hormony štěstí.

Co je endorfin

Tento hormon štěstí patří mezi chemické látky vylučované mozkem štěpením bílkovin. Tato látka velmi ovlivňuje naší psychiku a dobrou náladu. Pokud mozek vyplavuje endorfinu málo, necítíme se dobře a můžeme dospět až k depresi. Endorfiny nejenom zlepšují náladu, ale přinášejí pocity štěstí, tlumí bolesti, ovlivňuje výdej některých hormonů a vyplavuje se při stresu.

Endorfiny v potravinách

Množství endorfinů v těle může ovlivnit i stravování. Typickou a velmi známou potravinou je čokoláda. Dále je prospěšná konzumace čerstvé zeleniny například rajčat a čerstvého ovoce hlavně banánů. Do jídelníčku je dobré zařadit celozrnné pečivo. Klady přinesou i chilli papričky, které obsahují látku kapsaicin, který pomáhá vyplavovat endorfin.

Cvičte, relaxujte, sportujte

Je vědecky dokázáno, že sport pomáhá proti špatné náladě a depresi, tedy pomáhá vyplavovat v těle endorfiny. Pocit pohody nepřijde ihned po aktivitě ale pocítíte ho až po určité době. Nejvíce endorfinu se vyplavuje při adrenalinových sportech a aerobních cvičení. Další zaručeným typem je návštěva sauny a následný skok do studené vody. Hormony štěstí se vyplavují i při masáži, poslechu příjemné hudby, meditaci, cvičením jógy, tanci nebo i pobytem na slunci.

Endorfin je analogický s morfinem, tedy na něm může vzniknout závislost a to hlavně u velmi aktivních sportovců, kdy se touha po endorfinu stále zvětšuje a jejich extrémní výkony mohou skončit sebezničením.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.