Tajemství brusinek. Jak pomáhají našemu tělu.

13.8.2013 | autor: Marie Baxová

Tajemství brusinek. Jak pomáhají našemu tělu.

Tyto malé červené bobulky, které známe hlavně jako zpestření svíčkové omáčky, mají zajisté i jiný význam a to hlavně blahodárný pro naše tělo.

Šťáva z tmavě červených plodů brusinky se již dlouho používá jako domácí lék proti zánětu ledvin a jiným nemocím močového měchýře a močových cest. Vědci ve Spojených státech zjistili, že brusinky obsahují látky, které zabraňují uchytit se bakteriím v buněčné výstelce močového měchýře a močových cest. Mnoho urologů doporučuje pít šťávu z brusinek hlavně jako prevenci těchto onemocnění ale také jako prostředek proti lehčím infekcím.

Co se v nich skrývá

Šťáva z těchto plodů má i jiné pozitivní účinky. Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu, zlepšuje funkci cév, pomáhá při zotavení po mrtvici a snad dokonce je i prevencí proti rakovině. Brusinky působí také jako přírodní probiotikum, prospěšné trávicímu traktu a ústní dutině. Podporují bakterie nám prospěšné a zabíjejí bakterie vyvolávající infekce.Snižují i výskyt bakterie Streptococus mutans ve slinách, která má za následek zubní kazy. Pozitivní účinky mají také na mužskou potenci, podporují činnost nervového systému, tvorbu pohlavních buněk a zvyšují plodnost.

Brusinky mají vysoký podíl vitamínu C, A a E, a minerálních látek hlavně železa, vápníku, draslíku a v neposlední řadě antioxidantů. Konzumace brusinek nemusí být však pro každého. Velké množství brusinek může podráždit žaludek nebo způsobit průjem. Lidé, kteří jsou náchylní ke vzniku ledvinových kamenů, by se měli brusinkové šťávy vyvarovat. Džusy s brusinkovou šťávou jsou někdy hodně slazené a tak nejsou vhodné pro diabetiky.

Brusinky si můžeme nasbírat v lese čerstvé nebo koupit v obchodě. V lednici nám vydrží až měsíc. Dají se i zamrazit, ovšem po rozmrazení se musejí co nejdřív zkonzumovat. Dostaneme je v podobě šťávy, marmelády, sušené, jako čaje, omáčky, a jsou důležitou složkou léků proti infekcím močových cest.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Petr Neregistrovaný | 2013-08-13 21:21:00
Nejlepší jsou kanadské brusinky. Mají je v lékárně jako tobolky. Jsou dost drahé, ale fungujou skvěle :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.