Hubnutí a psychika

23.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Hubnutí a psychika

Tohle prostě nechápete. Máte prostudovány veškeré příručky o hubnutí, sledujete nejnovější informace na internetu, máte doma množství „zdravých“ kuchařek stejně jako ledničku plnou ovoce a zeleniny. Znáte snad všechna pravidla pro snižování nadváhy, víte, že máte sportovat, co a kdy máte jíst i čemu se vyhýbat. Přesto vám nejde úspěšně zavést takto získané poznatky do reálného života. Kde děláte chybu?

Důvody nadváhy a neúspěchů v boji s ní mohou být totiž mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát. Vidíme-li obézního člověka na ulici, řekneme si, že kdyby přestal tolik jíst, logicky by zhubnul. Ano, samozřejmě – takto funguje rovnice „příjem/výdej“. Ovšem v našich životech není vše jen o počtech. Mnohdy způsobuje problémy s nadváhou psychika.

Za nadváhu může psychika?

Pokud s naším psychickým stavem není něco v pořádku, bude se nám hubnout mnohem komplikovaněji. Psychické příčiny nadváhy mohou být různé. Můžete být třeba nespokojení se svým tělem či ho přímo nenávidět – to se pak hubne těžko, když proti sobě máte „nepřítele“. Perfekcionisti a silné osobnosti zase často nezvládnou zklamání z toho, že se jednou přejedli, nedodrželi předsevzetí, necvičili tak často, jak si určili. Následně se dostavuje pocit viny a nejistota. Často si takový jedinec řekne, že když to pro tentokrát nezvládl, už se mu to nikdy nepovede, a celé dietní snažení poruší kvůli jednomu malému medovníku z cukrárny.

Psychické problémy spojené s jídlem mohou pocházet již od útlého dětství. Nutili vás rodiče sedět nad rozjedeným talířem do té doby, než ve vašem žaludku zmizelo i poslední sousto? Není divu, že do dneška považujete jídlo za nástroj manipulace. I takovéto nepatrné drobnosti mají vliv na vaše psychické prožívání z jídla a hubnutí/tloustnutí jako takového, i když si to možná ani neuvědomujete.

Stres je vinen

Moderní doba na lidi klade zvýšené nároky. Vysoké pracovní nasazení, škola, rodina, běžné denní starosti, pomoc kamarádů, péče o domácnost – tohle vše si nárokuje náš čas. A i se stresem se naše psychika snaží vypořádat. A to dvojím způsobem. Jedni nejsou vlivem stresu schopni pozřít jediné sousto a automaticky při stresových situacích hubnou. Jiní naopak stres zajídají. Jídlo totiž také může být únikem od všedních starostí. Je to způsob, jakým se nám naše psychika snaží zprostředkovat jakousi terapii. Jsem smutný? Dám si koláč. Jednoduché. Nemálo případů takhle zajídá samotu, neúspěchy, smutek, deprese nebo pocity méněcennosti.

Jak z toho ven?

Nejdůležitější je uvědomit si, kde je váš problém. Zkuste zauvažovat, zda se ve svém současném životě cítíte šťastni. Ne? A co by vám ke štěstí pomohlo? Budete-li vědět, kde je problém, bude mnohem jednodušší se s ním vypořádat. Pomoci vám mohou také skupinové terapie nebo konzultace s psychologem, poradcem pro rozvoj osobnosti či odborníkem na hubnutí. Vězte, že jakmile si dáte své problémy do pořádku, půjde vám hubnutí jako po másle.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Niky Neregistrovaný | 2009-07-21 22:45:53
precetla jsem mnoho clanku a nazoru jak zhubnout, zkousela jsem to a nic nezabralo, jedine co mi zabralo je bylinny produkt od jedne ceske firmy, kilogrami jdou dolu a zadnou hladovku nedrzim. pokud chcete poradit, tak se ozvete, rada vam poradim, jak jsem bojovala ja a pomalu se blizim k te kdysi nedohledne pasce s nazvem cil (nx@seznam.cz)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.