Klasické vs. elektronické cigarety a jejich vliv na lidské zdraví

24.6.2015 | autor: Redakce PŽ

Klasické vs. elektronické cigarety a jejich vliv na lidské zdraví

Nešvaru z názvem kouření propadlo několik milionů lidí po celém světě. V posledních letech bohužel v této oblasti pozorujeme mírně rostoucí trend. Řada z těch, kteří si ovšem den bez vykouřené cigarety nedokáží představit, vyměnilo klasickou cigaretu za její elektronickou variantu. I přesto, že vznik elektronických cigaret provázel obrovský boom a vlna nadšení, vědci a především lékaři také nad touto variantou zdvihají varovně prst. Ani elektronické cigarety totiž nejsou tak úplně bez rizika. Pojďme se tedy objektivně podívat, jak si stojí klasické, ale i elektronické cigarety a jaký dopad na naše zdraví vlastně mají.

Klasické cigarety – rizika a dopady na lidské zdraví

Při kouření klasické cigarety do svého organismu vpravujeme zhruba 4000 chemických látek, z nichž drtivá většina má na naše zdraví negativní dopad. Karcinogeny, vznikající při hoření tabáku a spalování cigaretového papírku, napadají jak dýchací, tak trávicí ústrojí. Kromě vzniku a rozvoje celé řady onemocnění mohou také za některé chronické obtíže související například s dýcháním. Není tajemstvím, že u kuřáků hrozí větší riziko rakoviny, infarktu, ale i problémů souvisejících s reprodukční soustavou.

Elektronické cigarety – rizika a dopady na lidské zdraví

U elektronických cigaret nedochází ke spalování tabáku a cigaretového papírku, vaper do svého těla tudíž nevpravuje žádné toxické látky, které jsou výsledným produktem tohoto procesu. Pokud ovšem používá e-liquid s obsahem nikotinu, toxickou látku, jenž má na svědomí těžkou závislost, do svého těla pravidelně dostává. Kromě nikotinu se také hojně diskutuje o škodlivosti propylenglycolu, jenž je součástí většiny e-liquidů. Při nadměrném požití může tato látka vyvolat otravu, v e-liquidu je ovšem obsaženo množství, které je obecně považováno za bezpečné. Ať už se na problematiku podíváte z jakéhokoli úhlu, vždy dospějete k názoru, že nejzdravější a ekonomicky nejvýhodnější je zbavit se jak té klasické, tak elektronické cigarety jednou pro vždy!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.