Jaký rošt do postele vybrat a jak o něj pečovat?

29.7.2023 | autor: Redakce PŽ

Jaký rošt do postele vybrat a jak o něj pečovat?

Žádná postel se neobejde bez roštu. Používají se dvě varianty, pevné dřevěné, v kvalitním provedení z buku může sloužit po celý život a nebo pružné lamelové. Lamelové rošty zvyšují pružnost matrace a rovnoměrně rozkládají zatížení matrace, čímž prodlužuje její životnost, tlumí pohyby během spánku a umožňuje odpařování vlhkosti, což je důležité především pro alergiky, jelikož se v matraci nebudou tolik množit roztoči a plísně. Pokud vyberete opravdu kvalitní, vydrží vám až 20 let. A jaký by to tedy měl být?

Typ roštu

Nejběžnější jsou dřevěné rošty, existují ale i rošty kovové a plastové. Ekonomicky nejvýhodnější variantou jsou laťkové rošty na tkalounu, které vyžadují po celé délce po obou stranách postele opěru nebo naopak s vyšší cenou pevné dřevěné rošty v rámu. Tyto rošty nepruží a je k nim potřeba přizpůsobit výběr vhodné matrace. Například pružinové matrace nebo pěnové matrace v nejvyšší kvalitě, jejichž funkce je založena pouze na pružnosti matrace. Dřevěné rošty jsou dobře prodyšné. Mezera mezi latěmi by neměla být větší než 5 cm.

Lamelový roštje tvořen rámem, ke kterému jsou přichycené pružné lamely. Kvalitnější rošty by jich měly mít alespoň 28 a mezera mezi nimi nesmí přesáhnout 5 cm. Lépe rozkládají váhu těla, jsou prodyšné a některé z nich mají v oblasti ramenou 4 až 6 vyměkčených lamel – ty jsou vhodné zejména pro ty, kdo spí na boku. V pánevní - bederní oblasti mají 5 zdvojených lamel, pomocí kterých lze zpevnit a vyztužit tuto část pod matrací.

Existují také polohovací rošty, které využijí především senioři či lidé trpící bolestmi zad a kloubů, ale i vášniví čtenáři, kteří se s knihou nejraději odebírají do svého lože. Některé se dají polohovat pouze mechanicky, jiné dálkovým ovládáním.

Jak se o rošt starat?

Stejně jako matrace, i rošty vyžadují pravidelnou údržbu. Dvakrát do roka byste je měli z postele vyndat a otřít vlhkým hadříkem, následně je nechat vysušit. U polohovacích roštů je vhodné namazat všechny pohyblivé části olejem a zkontrolovat motorové systémy.

Rošty by neměly být umístěné ve vlhkém prostředí. Pokud je vlhkost vzduchu ve vaší ložnici příliš vysoká, zvažte pořízení odvlhčovače. Vždy dodržujte maximální nosnost roštu a nevystavujte ho nadměrnému zatížení (například nenechte děti skákat po posteli. Pak vám může sloužit i několik desetiletí.

 https://pixabay.com/cs/photos/postel-sp%C3%A1t-listy-pokoj-m%C3%ADstnost-2453298/

 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.