Laserová operace očí

19.9.2017 | autor: Redakce PŽ

Laserová operace očí

Dioptrické vady očí jsou čím dál tím častějším problémem. Mnoho lidí jim nepřikládá váhu a dost často tyto problémy vůbec neřeší. Ti zodpovědnější si časem pořídí brýle nebo kontaktní čočky, jelikož stav jejich zraku si to vyžaduje. Existuje však i třetí sorta lidí, kteří chtějí problém vyřešit natrvalo, a tak podstoupí laserovou operaci očí. A právě o tomto zákroku si povíme více v následujícím článku.

Oční vady, které lze odstranit laserovou operací

Mezi nejčastější oční vady, kterými naše populace trpí, patří krátkozrakost nebo dalekozrakost. Krátkozrakost neboli myopie způsobuje špatné vidění do dálky. Jedná se o dioptrickou oční vadu, která se vyskytuje nejčastěji v dětském věku nebo v pubertě a s postupem času se zhoršuje. Kolem 20 let věku jedince se pak ve většině případů ustálí. Krátkozrakost může mít několik příčin. Kromě toho, že ji mohou způsobovat choroby jako cukrovka, šedý zákal nebo onemocnění rohovky, nejčastěji bývá zapříčiněna tím, že je oko delší, než by mělo být. To ovlivňuje lomivost rohovky a oční čočky, což způsobuje rozostření obrazu na sítnici. S touto vadou se jedinec buď narodí, anebo ji může způsobit dlouhé koukání do počítače, na televizi či časté čtení v kombinaci s nepříznivými světelnými podmínkami.

Opačný případ, tedy vada, která způsobuje špatné vidění na blízko, se nazývá dalekozrakost. S touto vadou se rodí každé dítě, avšak postupem času, jak se oko vyvíjí, se zrak upraví. U některých lidí ale dalekozrakost neboli hyperopie přetrvá. Dochází k tomu tak, že při vývoji nastane odchylka tvaru oční bulvy a oko zůstane krátké. Mimo to může být tato vada způsobena různými chorobami rohovky či oční čočky, cukrovkou či následkem úrazu oka.

Další poměrně častou oční vadou je astigmatismus, který snižuje schopnost zaostřování na různé detaily. V mnoha případech se vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Rohovka v tomto případě nemá pravidelný kulový tvar, což má za následek, že se paprsky světla nespojují do jednoho místa na sítnici.

Výhody laserové operace

Všechny tři zmíněné vady se ve většině případů řeší brýlemi nebo umělými čočkami. Tato řešení však vadu pouze korigují, ale neodstraní ji. Navíc mnoha lidem nejsou brýle ani čočky příjemné. Pokud trpíte jedním z těchto problémů a vyhýbáte se nošení brýlí, můžete si přivodit bolesti hlavy či únavu, které vyvolává mozek, jenž se snaží vypořádat s rozmazaným obrazem. Jestliže se chcete vady zbavit, nejlepší variantou je podstoupit laserové operace očí. Během operace dochází k úpravě zakřivení rohovky a obraz je pak ostrý a přesný. Podrobnější info zde.

Co vás čeká před samotnou operací

Abyste mohli podstoupit laserovou operaci, je nutné nejprve absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Během prohlídky se zjišťují všechny důležité parametry, které by mohly ovlivnit operaci. Je tedy potřeba alespoň čtyři dny před operací odložit kontaktní čočky, aby nedošlo k deformaci povrchu oka. Vyšetření trvá sice dvě hodiny, jelikož je velmi podrobné a důkladné, ale nemusíte mít obavy, je zcela bezbolestné. Zkoumají se zraková ostrost, tloušťka a zkřivení rohovky, šíře zornice a binokulární vidění. Po absolvování prohlídky je zakázáno řídit motorová vozidla. Před samotnou operací je pak důležité dodržet všechny pokyny lékaře, které jste dostali. V den zákroku musíte být absolutně zdraví.

Metody laserových operací očí

Samotný zákrok spočívá v úpravě zakřivení rohovky. Existuje několik metod laserových operací očí. Tou nejmodernější je v současné době metoda ReLEx Smile. Tuto metodu poskytuje společnost DuoVize v rámci all inclusive balíčku NeoSMILE 3D®. Jedná se o způsob úpravy oční rohovky bez řezu a pálení rohové tkáně. Celý zákrok je vykonáván femtosekundovým laserem. Balíček NeoSMILE 3D® zahrnuje kromě přípravy operačního postupu a samotného zákroku také podrobné předoperační vyšetření, důkladnou diagnostiku oční vady prováděnou zkušeným optometristou, zhodnocení výsledků vyšetření kvalifikovaným oftalmologem, bezplatnou pooperační péči a doživotní záruku. Operace je prováděna nejdříve jeden den po vstupním vyšetření, abyste si mohli vše v klidu rozmyslet a připravit si případné dotazy. Metoda ReLEx Smile je inovativní v tom, že odstraňuje dioptrie přímo v rohovce bez nutnosti zásahu do povrchu rohovky. Uvnitř rohovky se díky laseru separuje přebytečná tkáň, která je následně odstraněna pinzetou. Tato metoda je dokonale přesná, bezbolestná a zachovává pevnost a stabilitu rohovky. Více informací zde.

Jestliže hledáte finančně méně náročné řešení, pak můžete využít klasické metody femtoLASIK či LASEK, PRK. FemtoLASIK je zákrok za minimální cenu prováděný femtosekundovým a excimerovým laserem. Ačkoliv je tento zákrok prováděn nejmodernější technikou, pooperační služby jsou omezeny. Tato metoda obsahuje bezbolestnou operaci, pooperační kontrolu, umělé slzy a antibiotika.

Fotorefrakční keratektomie neboli metoda PRK je prováděna excimerovým laserem na povrchu rohovky. Jedná se o nejstarší metodu laserové operace. Modifikací technického postupu při PRK je tzv. LASEK. Tato metoda je vhodná pro pacienty, kteří nemají dostatečně silnou rohovku, a také pro ty, kteří chtějí méně nákladnou operaci. Zákrok provedený touto metodou vyžaduje delší dobu hojení a pacient po něm může pociťovat mírné pálení, které časem přejde. PRK se využívá při nižším stupni krátkozrakosti a to do -3D.

V článku byly využity odborné informace z webů klinik DuoVize Praha a NeoVize Brno.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.