Elektrické podlahové topení

12.5.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Elektrické podlahové topení

V současné době je podlahové vytápění velmi rozšířeným jevem, a to i v běžných domácnostech. Podlahu lze ohřát pomocí vody nebo vzduchu a dnes máme i třetí způsob, kterým je zahřívání pomocí elektrických odporových prvků. V tomto článku se dozvíte více o elektrickém podlahovém topení, které je součástí mnoha dnešních novostaveb.

Sálavé teplo

Radiátory nebo elektrické přímotopy ohřívají vzduch prouděním.  Takto ohřátý vzduch stoupá vzhůru, ochlazuje se u stropu a poté klesá zpět dolů. Pokud topíme tímto způsobem, dochází k tomu, že teplota dole a nahoře v místnosti se může lišit až o 8 °C. Pokud ale využíváme velkoplošné systémy, u kterých převažuje teplo sálavé, dosáhneme daleko rovnoměrnějšího rozložení teplot v prostoru.

Velkoplošné topné systémy- teplovodní nebo elektrické?

Rozhodnete-li se využívat podlahové vytápění, stojíte okamžitě před otázkou, zda zvolit teplovodní nebo elektrické topení. Oba tyto druhy vytápění mají své výhody a nevýhody a záleží vždy na preferencích každého jednotlivého uživatele. Nevýhodou teplovodního vytápění je, a to zvláště hovoříme-li o rekonstrukci prostoru, že celková tloušťka podlahy je vyšší, než je tomu u vytápění elektrického. Na druhou stranu je pravda, že vyšší podlaha má větší akumulační schopnost, díky čemuž místnost tak rychle nevychladne. Pořizovací náklady jsou určitě nižší v případě elektrického podlahového vytápění. Rozhodnete-li se pro elektřinu, bude velkou výhodou také snazší instalace. Elektrické podlahové vytápění lze navíc instalovat téměř kamkoli a nemusíte se ohlížet na typ místnosti a podklad.

Nevýhodou může být cena elektrické energie a tedy vyšší provozní náklady. Výši provozních nákladů však nejvíce ovlivňuje míra tepelné ztráty budovy. Elektrické podlahové vytápění je tedy ideálním a bezproblémovým řešením zejména v současných novostavbách, které jsou energeticky úsporné. Ve starších domech lze elektrické podlahové vytápění také využít, ovšem lze ho doporučit pouze k lokálnímu vyhřívání podlah, a to například v koupelně.Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.