Jak přestěhovat akvárium

27.4.2021 | autor: Redakce PŽ

Jak přestěhovat akvárium

Každý, kdo už někdy stěhoval akvárium, ví, že celý proces není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Především u velkých založených akvárií s akvarijními rostlinami, rybami, dekoracemi a technikou.

Co udělat před převozem

  • Pokud bude chtít při stěhování v akváriu ponechat ryby, den před stěhováním je nekrmte. Stres ze stěhování tak zvládnou lépe.Připravte nové místo pro akvárium.
  • Nachystejte si hadici k vypuštění akvária, přepravní bednu nebo pevnou podložku, vzduchové vaky, strečovou folii, rozprašovač a nádoby, ve kterých budete převážet vodu z akvária, techniku, případně i kameny, kořeny a dekorace.
  • V den stěhování již do akvária nedávkujte CO2, zvýšilo by stres ryb. Odstraňte z nádrže veškerou techniku a uložte ji do nádoby, ve které ji budete přepravovat.
  • Z akvária vypusťte vodu tak, aby v nádrži zbylo jen několik centimetrů pro ryby. Čím víc vody v něm ponecháte, tím hůř se vám bude přenášet - každý litr znamená 1 kilogram váhy navíc.
  • Vodu z akvária nevylévejte, ale v kanystrech vezměte s sebou - opět ji do akvária použijete.
  • Nad hladinou akvária budou nyní vyčnívat kořeny, kameny a akvarijní dekorace. Největší kameny a dekorace, které by mohly při přepravě rozbít nádrž, pro jistotu z akvária odstraňte. Prostor mezi zbylými kameny a kořeny vyplňte vzduchovými vycpávkami. Tím je zafixujete a při stěhování se nebudou přesouvat. Akvarijní rostliny před cestou navlhčete rozprašovačem vodou z akvária. Akvárium přikryjte a omotejte strečovou fólií.
  • Pokud to půjde, na cestu akvárium umístěte do přepravní bendy nebo alespoň na pevnou podložku. Při přepravě musí být akvárium na rovné ploše, aby síla, která působí na sklo nádrže, byla rovnoměrně rozložena a akvárium neprasklo.
  • Nyní je akvárium připravené k přepravě autem.

Co dělat po převozu

  • Vybalte akvárium a postavte ho na místo, které jste předem připravili. Pokud jste z nádrže na cestu odstranili některé kameny a dekorace, vložte je zpět. Napusťte do akvária vodu.
  • Instalujte techniku - z filtru před zapnutím vylijte vodu a napusťte do něj vodu z akvária, kterou jste si přivezli. Než se ryby aklimatizují, nezapínejte osvětlení akvária.

Jak na stěhování akvária

Při stěhování velkého těžkého akvária je lepší vyprázdnit nádrž úplně a rostliny, ryby, písek a dekorace převézt zvlášť. Rostliny a dekorace uložit do jedné nádoby, písek do druhé a ryby zatím ubytovat v náhradní nádrži s částí vody z akvária. Po převozu a znovuzaložení akvária je vhodné choulostivější druhy ryb do akvária vpustit až za jeden nebo dva dny. Voda se mezi tím ohřeje, všechno se usadí a ryby se lépe ve staro-novém prostředí aklimatizují.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.