Jak vybrat kvalitní ručníky a osušky?

30.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Jak vybrat kvalitní ručníky a osušky?

Po těžkém a namáhavém dni se těšíme na dvě věci. Teplou koupel a pohodlnou postel. Nic z toho není ale jen tak. Postel jistě pohodlnou máte a teplou koupel si asi dopřejete. Otázkou je, zda z vás osuška pak nesedře kůži. Jak vybrat kvalitní osušky a ručníky, které budou dlouho kvalitní a měkké?

Není to tak jednoduché. O tom, že kvalita je někde jinde, než jsme si představovali, se přesvědčíme často až při prvním použití. Ručník nebo osuška nesaje vodu, škrábe, a i když bychom počet vyprání spočítali na prstech jedné ruky, vlákna prořídla. Teď už s tím nic neuděláme, ale pro příště je třeba vědět, co si pohlídat. A není to jen cena.

Ručník nebo osuška – rozdíl je jen ve velikosti

Ručníky i osušky se vyrábí ze stejného materiálu, rozdíl je jen ve velikosti. Do osušky budeme balit celé tělo, ručníkem utřeme většinou jen ruce. Obojí musí být z kvalitních vláken, příjemné na dotek a musí dobře absorbovat vodu.

Gramáž je základ

Jaká gramáž se u ručníků považuje za standard? Ideál je v rozmezí 450-500 gramů na metr čtvereční. Jak už to tak ale bývá, nic není tak jednoduché, jak se může zdát. Gramáž totiž není všemocná.

Záleží také na vláknech. Kvalitní osušky bývají většinou vyrobené z česané příze s dlouhými vlákny, která jsou co do gramáže nižší, kvalita je ale vysoká.

Důležitý je materiál

Při výběru nehraje roli jen barva, velikost a cena, ale i materiál. Většina ručníků je z bavlny, potěší vás ale i ty z mikrovlákna (rychle schnou) nebo bambusu. Právě ten získává na oblibě, protože se osvědčil i v koupelnách bez přirozeného větrání. Plísně ani bakterie nemají u bambusu šanci.

Bavlna vs. bambus

Z bavlněných přízí se vyrábí froté ručníky a osušky. Výborně sají vodu, po obou stranách jsou smyčky, díky kterým jsou příjemné na dotek. Ve vlhkých místnostech ale hůř schnou a mohou se v nich množit bakterie a vznikat plísně. Výsledkem je nepříjemný zápach.

Bambusové tkaniny jsou směsí vlny, bavlny a viskózy. Odolávají bakteriím a plísním, zápach zneutralizují a nasají několikanásobně víc vlhkosti.

Čtěte také: Proč některé ručníky „nesajou“ a jiné ano?

I ten nejlepší ručník ztratí na kvalitě špatnou péčí

Jak se o ručníky a osušky starat, aby i po několika vypráních byly stále pěkné a funkční?

  • Před prvním použitím ručník nebo osušku párkrát vyperte na 40°C.
  • Pračka nesmí být nacpaná k prasknutí, jinak se poškodí vlákna a začnou se tvořit žmolky.
  • Nepřehánějte to s prostředkem na praní, na aviváž zapomeňte úplně.
  • Uvolněná vlákna nevytrhávejte.
  • Ručníky i osušky sušte volně zavěšené, nevystavujte je přímému slunečnímu záření, nedávejte je na radiátor.
  • Máte doma sušičku? Využijte ji.
  • Nežehlete je. Vysoká teplota by polámala vlákna, razantně snížila kvalitu a savost.
  • Poslechněte pokyny výrobce, řiďte se štítkem údržby.

Teď už nezbývá, než vám popřát šťastnou ruku při výběru a něžnou náruč osušky po osvěžující koupeli. Vybrali jste dobře?



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.