Jaké mají být správné rozměry záclon?

22.7.2020 | autor: Redakce PŽ

Záclony a závěsy jsou nedílnou součástí drtivé většiny českých domácností. Zatímco v mnoha jiných zemích na západ od našich hranic se spíše setkáte s tím, že majitelé rodinných domů a bytů nechávají okna bez jakéhokoliv zakrytí, u nás mají záclony bohatou tradici. V momentě, kdy se chystáte na nákup nových záclon do domácnosti, je nutné si ohlídat jejich správné rozměry.

Šířka záclon

Důležitým parametrem je šířka. Záclony, které mají v interiéru domácnosti vypadat vkusně a přirozeně, musejí v každém případě při zatažení zakrývat celou šíři okna. Praktický je ale stav, kdy je z obou stran oken ještě lehce přesahují, klidně jen o několik málo centimetrů. Počítejte také s tím, že jakmile upřednostníte řasené záclony, jejich celková šířka bude o to delší.

Délka záclon

Druhým parametrem je délka. Před nákupem záclony je vhodné si důkladně změřit výšku od podlahy až k záclonové tyči, případně jinému způsobu uchycení, který u oken v domácnosti používáte. Běžné záclony mají sahat až přímo k podlaze. Jsou však i jiné možnosti. Praktickou volbu představují třeba kratší záclony, jež sahají pouze pod parapet oken. Uplatní se kupříkladu v kuchyni, předsíni, případně i dalších místnostech. V obývacích pokojích a ložnicích je ale lepší zvolit spíše klasiku v podobě dlouhých záclon, což platí rovněž pro závěsy. Hrají zde totiž úlohu nejen estetickou, ale i funkční, kdy zakrývají přímý pohled skrz okna zvenčí, zároveň pak i chrání před slunečními paprsky, nočním světlem z lamp atd.

Dříve se hojně používaly také záclonky, které zakrývaly pouze zhruba polovinu oken. Dnes už toto řešení vitrážkových záclon není zrovna frekventované, hodí se ale třeba do oken chat a chalup, kde trávíte volný čas během víkendů a dovolených.

Moderní záclony v mnoha provedeních a velikostech pořídíte třeba v eshopu dante.cz. Obchod nabízí i další bytový textil - závěsy, povlečení apod.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.