Lávová lampa – dekorace i relaxace

19.1.2009 | autor:

Lávová lampa – dekorace i relaxace

O svůj byt se téměř každý staráme jako o své hnízdečko. Chceme si ho zařídit zcela podle svých představ, aby co nejvíce odpovídal našemu vkusu i potřebám. Proto také žádný byt není stejný – každý z nás se snaží zařídit si ho co nejosobitěji, zkrátka tak, aby o nás co nejvíce vypovídal. Nejideálnější cestou, jak si můžeme sami sobě přizpůsobit prostor, který obýváme, je zařídit si ho takovými dekoracemi a doplňky, díky nimž se doma cítíme opravdu jako doma. Jedním z těchto doplňků může být i lávová lampa.

Jak lávová lampa funguje? 

Co stojí za úspěchem této celkem jednoduše zkonstruované dekorace? Lampa funguje na principu zahřívání a ochlazování vosku, k čemuž není potřeba nic víc než žárovka a elektrický proud. Žárovka je umístěna v podstavci lampy, který je tvořen hliníkem, plastem a někdy se dokonce vyrábí i ze dřeva. Na podstavci stojí nádoba naplněná vodou nebo olejem, směsí vosku a tetrachlormetanu. Mezi nádobou a podstavcem se také nachází svinutý drátek, který pomáhá lepšímu vedení tepla. Když se lampa zapne, začne se podstavec a s ním i celé dno, na němž leží vosk, zahřívat. Vosk se rozpustí a stoupá vzhůru, trhá se a vytváří různé tvary a bubliny. Nahoře je voda či olej i o několik stupňů chladnější, proto vosk zase „pluje“ dolů. A tak se to neustále dokola střídá.

Trocha historie

Lávová lampa však není záležitostí posledních let, jak bychom si mohli vzhledem k její stoupající popularitě myslet. U nás ji proslavil devět let starý film režiséra Davida Ondříčka Samotáři. Avšak ve světě je známá už od poloviny zlatých šedesátých let a pro mnohé je dokonce jedním ze symbolů této svobodné éry. Tehdy ji vymyslel Angličan Edward Craven Walker a pod jménem Astroligt ji představil na hamburském veletrhu. Lampa návštěvníky svým neobvyklým designem i funkcí velice zaujala a od té doby krášlí domácnosti nejedné rodiny všude na světě.

Úspěch lávové lampy je možná proto tak veliký, že kromě zajímavé bytové dekorace nás pouhý pohled na ni dokáže příjemně uklidnit a zrelaxovat. Alespoň na chvíli můžeme vypnout z hektického tempa moderní doby a nechat se unášet fantazií, kterou v nás mohou různé pomalu se pohybující tvary probouzet.

Takže pokud si tuto neobvyklou lampu chcete pořídit, pohledejte její obrázky například na internetu. Najdete jich tolik a v tolika barevných i designových obměnách, že si z nich určitě sami vyberete přesně takovou, která nejvíce odpovídá vašemu vkusu. K dostání jsou pak lávové lampy v téměř každém obchodním řetězci.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: pavlinka Neregistrovaný | 2009-01-19 19:57:55
Cool! to chci :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.