Víte, kde všude máte doma nerez?

30.11.2019 | autor: Redakce PŽ

Hospodyňky si pravděpodobně vzpomenou na nerez nádobí, které se chlubí velmi dobrými vlastnostmi. Ve skutečnosti je ovšem tento materiál využíván ještě mnohem více. Kde všude ho doma máte? Pojďme se podívat na pár aplikací.

Nerez existuje v opravdu mnoha variantách. Jde o název pro nerezovou ocel, někdy se používá také výraz nerezavějící či korozivzdorná. Už z názvu tedy vyplývá, že povrch je velmi odolný. Podle chemického složení se pak nerez dělí ještě například na feritické, austenitické a martenzitické, třeba taková nerez 1.4104 je vhodná pro obrábění na automatech. Nicméně pojďme už se podívat na konkrétní aplikace tohoto oblíbeného materiálu.

Hodně nerezových výrobků máte v kuchyni

Co si budeme povídat, kuchyň je nakonec stejně místem, kde máte nerezových výrobků nejvíce. Nejde ovšem jenom o nádobí. Nerezové mohou být i spotřebiče, baterie, dřez nebo třeba nože. Například na nože se používá nerez s označením 1.4112. Výhodou nerezových výrobků v kuchyni je, že se velmi snadno čistí, jen dávejte pozor, neměli byste na ně nikdy použít drátěnku.

Nerezové dekorace pro váš domov

Z nerezu se hodně často vyrábějí dekorace a doplňky do domácnosti. Vázy, designové mísy, vypínače na světlo, podnosy, závěsné vločky, koule či hvězdy na Vánoce. Na to všechno se používá například nerez s označením 1.4016.

Typické využití v podobě nábytku

I na nábytek se nerez využívá hodně často. Ne že by z ní byl vyrobený celý, ale například nohy židlí nebo stolů z ní typicky bývají. V gastro oborech a kuchyních je z nerezu často celý nábytek.

Jak se výrobky z nerezi tvoří?

To je různé. Nerez se využívá ve farmaceutickém, potravinářském, chemickém, těžkém či automobilovém průmyslu, mikroelektronice, obrábění, letectví, vodohospodářství, energetice a mnoha dalších oblastech. Dodává se typicky v polotovarech, jako jsou desky, tyče a plechy, roury, trubky, ventily apod. K dodavatelům těchto nerezových polotovarů v ČR patří například společnost Primapol.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.