Wabi-sabi interiér: co to vlastně znamená?
Zabíráte za dveřní kliku a po odemknutí bezpečnostního zámku vstupujete do domácnosti, která se na první pohled jeví jako naprosto dokonalá a zařízená podle posledních moderních trendů? Možná i přesto, že se řídíte radami bytových designérů, vám samotným nepřijde, že je interiér přesně podle vašich představ. Spíše zjišťujete, že ty reálné tužby, jež se měly do domácnosti promítnout, zůstaly do jisté míry upozaděny, a to samozřejmě není dobře. Právě pro vás je pojem wabi-sabi, který vychází z japonské estetiky.
Co je to wabi-sabi?
Už jste někdy slyšeli o slovním spojení wabi-sabi? Pokud ne, prozradíme vám definici či to, co toto označení ve skutečnosti znamená. Wabi-sabi je pojem pocházející z japonské estetiky a je zaměřen především na vnímání vnitřní krásy věcí. Stojí na tom, že existuje jakási pomíjivost času, že se přijímá nedokonalost a také oceňuje jednoduchost.
Úkolem tohoto japonského pojmu je především to, aby si každý člověk uvědomil svou pomíjivost a uvědomil si, že i věci stárnou. Jinými slovy je to něco, co hraje do karet ekologickému stylu života a co zase nefandí dokonalému novému nábytku, ale naopak dává přednost staršímu, již časem poznamenanému zařízení.
Proměna během času
Pokud vstoupíte do wabi-sabi interiéru, zjistíte, že je plný starších věcí, které se sice mohou vyhodit, ale proč by se tak stávalo, když jsou svým způsobem stále krásné. Z prasklin, škrábanců nebo oprýskané keramiky se stávají spíše přednosti, díky nimž se předchází vyhazování věcí.
Na první pohled se v takovém interiéru nachází jenom takové kousky, které mají za sebou jistý příběh. A to je právě filozofie wabi-sabi – preferují se věci, které už prožily svůj život nebo ke kterým máte již nějaký vztah, něco pro vás znamenají.
V souladu s přírodou
Pozitivní je to, že většinou jsou v souladu s přírodou, protože se jedná o kousky přírodní, bez zbytečného přikrášlování, v původní barvě. Vkusně tak zapadají nejen do minimalistického designu, ale také do industriálního, kde jdou ruku v ruce s kamenem nebo keramikou.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.