Jak na zdravý spánek? Vyberte správnou matraci!

21.3.2011 | autor: Redakce PŽ

Jak na zdravý spánek? Vyberte správnou matraci! Dnešní doba znamená pro člověka velikou míru stresu. Denně se potýkáme s množstvím úloh a povinností, které musíme splnit. Proto je důležité každodenní stres kompenzovat dostatkem odpočinku a spánku.

Správná matrace


Aby byl náš spánek skutečně zdravý a obohacující, je nezbytné kromě jiného mít zdravou matraci. Ta by měla být prostorná, protože na příliš malé matraci by se nám nespalo moc pohodlně.

Důležitým kriteriem při výběru matrace by měla být také její optimální tuhost. Pokud nevíte, jestli je pro vás lepší matrace měkčí nebo tvrdší, vyzkoušet můžete třeba matraci s různou tvrdostí (jednou stranou tvrdší a druhou měkčí). Matraci si pak můžete otáčet podle aktuální nálady a potřeby.

Doporučuje se taky, aby matrace měla různé zóny tvrdosti, co zajišťuje dokonalé přizpůsobení tvaru lidského těla. Změkčené zóny bývají nejčastěji v oblasti ramen a kolen.

Kromě tuhosti matrace musíme brát při výběru v potaz i její nosnost, neboli váhovou kategorii. Pokud totiž osoba vážící 130 kg ulehne na matraci s nosností do 90 kg, matrace nebude dostatečnou oporou pro páteř a celkově bude kvalita spánku velmi bídná. Nemluvě o tom, že se matrace rychle znehodnotí.

Taky rodiče by měli věnovat velikou pozornost výběru matrace pro svoje děti. Nezdravá dětská matrace může našim nejmenším způsobit deformace páteře a další zdravotní komplikace.

K dobré matraci patří i kvalitní potah. Je praktické a hygienické, pokud je potah matrace snímatelný a můžete jej jednoduše vyprat v pračce.

Kde nakupovat?


Když plánujete koupit novou matraci, je lepší zamířit k odborníkům. Oplatí se proto navštívit specializovaná studia zdravého spánku, kde vám personál kvalifikovaně poradí při výběru.
 

A co rošt?


K dobrému spánku nestačí jenom kvalitní matrace, ale záleží i na správném roštu. Ten může být lamelový nebo pevný (laťkový). Lamelové rošty zajišťují lepší větrání lůžka a pokud se vám líbí myšlenka polohování, můžete si zvolit lamelový rošt polohovací. Ten zajistí vyšší komfort a je to také dobrá alternativa pro lidi starší nebo nemocné, kteří tráví v posteli mnoho času.

Druhým typem roštu je rošt laťkový, který se hodí zejména pod matrace s pružinovým jádrem, aby bylo zajištěno dostatečné odvětrávání lůžka.

I na polštáři záleží


Na kvalitu našeho spánku má vliv také polštář. Běžné polštáře mnohdy neposkytují potřebnou oporu pro krční páteř a proto mnozí z nás trpí bolestmi krční páteře a z toho vyplývajícími dalšími problémy, jako jsou třeba úporné bolesti hlavy. Proto odborníci doporučují vybírat si raději anatomicky tvarované polštáře, které během spánku podepírají oblast krční páteře. Matrace

Na zdraví se šetřit nevyplácí!


Zdravý spánek je důležitý pro naše celkové zdraví a výkonnost. Rozhodnutí investovat do kvalitní matrace a celkově do kvalitní postele by proto mělo být samozřejmostí. Vždyť právě v posteli strávíme znační část našeho života.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.