Bazénová sezóna začíná! Jak zprovoznit bazén?

14.3.2016 | autor: Redakce PŽ

Bazénová sezóna začíná! Jak zprovoznit bazén?

Také si rádi užíváte pohodu u bazénu za teplých letních dní? A co teprve, když si můžete takovou relaxaci vychutnat doma na zahradě! Sezóna je za dveřmi. Pojďte se tedy podívat, jak zprovoznit bazén v 5 jednoduchých krocích.

1. Dobré načasování

Nejprve je dobré si ujasnit, kdy má cenu bazén tzv. odzimovat. Jedná se o období, kdy se přes noc teplota vzduchu nedostane k bodu mrazu a teplota vody v bazénu se trvale pohybuje mezi 10 a 15 °C. Je důležité čištění bazénu neodkládat, protože při vyšších teplotách se v něm začnou množit řasy, bakterie a nejrůznější mikroorganismy, které mohou být zdravotně závadné.

2. Očištění bazénu

Než doplníte vodu do požadované výšky, je třeba důkladně vyčistit stěny bazénu od usazenin. K tomu použijte specializovaný čisticí přípravek, například Azuro Clear Forte.  Nechte jej působit podle návodu a poté nečistoty odstraňte mechanicky speciálním kartáčem. Posledním krokem v této fázi je stěny bazénu opláchnout a velké nečistoty ze dna odstranit ručně pomocí síťky.

3. Filtrace a solární ohřev

Teď je na řadě zapojení filtrace a solárního ohřevu vody. Rozhodně se ujistěte, že jste důkladně očistili všechny spoje a dotáhněte je tak, aby voda nemohla nikudy odtéct. Pak stačí už jen doplnit vodu do úrovně skimmeru, který odchytává velké plavoucí nečistoty dříve, než klesnou na dno, a zapnout filtraci na 24 hodin.

TIP: Pokud používáte pískovou filtraci, nezapomeňte alespoň jednou za dva roky vyměnit její obsah.

4. Tvrdost vody

K tomu, abyste dostali tvrdost vody pod kontrolu, použijte přípravek, který je pro takový účel určený (například Azuro Ca). Ten byste měli do vody přidat ihned po napuštění zahradního bazénu. Tihle pomocníci totiž zabrání vzniku usazenin, které představují vhodné prostředí pro množení řas a bakterií,a zároveň vodu zbaví nepřirozeného zabarvení.

TIP: Pokud si nejste jisti, že voda v bazénu má ty správné hodnoty, použijte kapkový tester tvrdosti. Naměříte-li číslo mezi 8 a 18 °N, je voda v pořádku.

5. Hodnota pH a aplikace chloru

Díky správnému pH vody předejdete podráždění očí i pokožky při koupání, proto není dobré jej podcenit. Voda v bazénu má vhodné pH, pohybuje-li se číslo naměřené na testeru mezi 7,0 a 7,4. Pokud se od těchto hodnot odlišuje, je na místě opět zvolit vhodný přípravek. Na závěr už stačí jen aplikovat bazénový chlor, který slouží jako dezinfekční prostředek. Likviduje houby, řasy, plísně, ale také viry a bakterie. Způsob dávkování závisí na velikosti bazénu a naleznete jej na každém obalu.

A je hotovo! Těšíte se na první koupání?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.