Cedr, smrk nebo lípu? Podívejte se, jaké dřevo se na stavbu sauny hodí nejvíc

2.10.2014 | autor: Redakce PŽ

Cedr, smrk nebo lípu? Podívejte se, jaké dřevo se na stavbu sauny hodí nejvíc

Dřevo, které nepálí, voní a je levné. Tak si představuje ideální materiál na saunu asi každý. Jenže sauny se vyrábějí z několika druhů dřeva a každé má trochu jiné vlastnosti. Ne každý se v nich orientuje, a pro jsme pro vás připravili malou mapu materiálů, které se na stavbu sauny používají.

V současnosti se nejčastěji setkáte se 6 druhy dřeva. Každé má trochu jiné vlastnosti, a proto se některé na stavbu sauny hodí ještě víc než jiné. Počítejte ale s tím, že u těch nejlepších materiálů, sáhnete hlouběji do peněženky.

Skandinávský smrk

Dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších materiálů na stavbu sauny. Má krásné světlé dřevo s malými suky. Díky tomu že roste v chladnějším podnebí, má větší hustotu než český smrk, a proto má i větší trvanlivost. Navíc je nenáročný na údržbu a není drahý.

Lípa

Sauny z lipového dřeva patří mezi klasiku minulosti, která se znovu dere do popředí. Má vysokou hustotu, málo suků, nepouští smůlu a nesouměrné fošny vypadají opravdu unikátně. O lípě se navíc říká, že z těla odvádí negativní energii. Kvalitní výrobci proto sauny z lipového dřeva znovu zařazují do své nabídky. Příkladem může být třeba sauna Avalon od české firmy Saunasystem.

Osika

Světlé dřevo s jemnou kresbou a prakticky bez suků. Navíc má vysokou hustotu. Díky tomu v sauně vydrží opravdu dlouho a přitom vypadá stále stejně elegantně.

Hemlock

Hemlock neboli kanadská borovice je jeden z nejlepších materiálů, který si pro stavbu sauny můžete vybrat. Má světle hnědý nádech, je bez suků a prakticky nepouští smůlu. Navíc má krásnou strukturu a výborně odolává vlhkosti.

Cedr

Luxusnější materiál pro stavbu sauny nenajdete. Je extrémně trvanlivý a jeho odstíny se pohybují od jemně máslové až po tmavě hnědou. Dřevo je plné esenciálních olejů, které jsou hodně aromatické, a díky tomu si saunování vychutnáte ještě víc. Také skvěle odolává vlhkosti a výborně izoluje. Najdete ho proto v těch nejluxusnějších saunách, jako je třeba sauna Modus od Saunasystemu.

Abachi

Z africké vrby Abachi bývají například sedačky, opěrky nebo podhlavníky. Její dřevo nepálí, ani když je v rozpálené sauně. Používá se proto k výrobě míst, kterých se v sauně přímo dotýkáte.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.