Zasaďte si topinambury

8.3.2009 | autor: Redakce PŽ

Zasaďte si topinambury
Zahrádky jsou jako stvořené k pěstování domácí zeleniny a ovoce. Nejenže jsou domácí produkty zdravější a chutnější než jejich kupované ekvivalenty, navíc neobsahují tolik zavrhovaná "éčka" a konzervační látky. Pro někoho navíc může být okopávání záhonku příjemnou relaxací po pracovním týdnu stráveném za stolem u počítače. Vaše záhonky mohou taktéž plnit i estetickou funkci, vždyť co je krásnějšího než jarní kvetoucí zahrada? A co pro vás máme tentokrát za tip? Slyšeli jste někdy o topinamburech?

Topinambur není novinkou

Topinambur hlíznatý je druh zeleniny, který lidstvo zná už od pradávna. U nás je tato pochoutka pořád málo rozšířená a snad zní některým i exoticky. Přesto se nejedná o žádný výstřelek. Tento druh zeleniny, který pochází ze Severní Ameriky, si oblíbili zejména židé. Pro svou tvarovou i chuťovou podobnost s bramborami je topinamburům přezdíváno „sladké“ nebo také „židovské“ brambory.

Pěstování topinamburů

Topinambury, ač podobné bramborám, mají spousty odlišných rysů. Za prvé dorůstají listy rostliny až do výšky tří metrů. Stonek bývá mohutný a často rozvětvený, na podzim na něm vykvetou žluté květy. Topinambur se však pěstuje především kvůli svým hlízám, které se konzumují na podobný způsob jako již zmíněné brambory, mají však oříškovou nasládlou chuť.

Jinak jsou topinambury na pěstování poměrně nenáročnou rostlinou. Nevyžadují speciální půdu ani podmínky. Nejsnáze je vypěstujete z hlíz zakoupených v specializovaných prodejnách. Tyto hlízy zasaďte na jaře do dostatečně vlhkých, nepříliš studených půd, do kterých před samotnou výsadbou přidejte chlévský hnůj popřípadě průmyslová hnojiva. Hlízy sázejte do sponu třicet na třicet centimetrů a do hloubky deset až patnáct centimetrů. Za suchého počasí záhon zvlhčujte a udržujte bez plevele. Na podzim potom stonky uřežte ve výšce asi deset centimetrů nad zemí.

Využití topinamburů

Pokud nad výsadbou topinambur nyní uvažujete, pak vězte, že neprohloupíte. Nejenže z této zeleniny hravě připravíte desítky sladkých a slaných receptů, ale můžete také vyzkoušet její léčivé účinky. Topinambury můžete vařit, ale na rozdíl od brambor chutnají výborně i bez tepelné úpravy. Topinambury se pyšní až šestnáctiprocentním obsahem inulinu, což je cukr vhodný pro diabetiky. Pravidelná konzumace topinambur vám tak může pomoci ke snížení krevního cukru a cholesterolu v krvi, regulaci krevního tlaku, zlepšení zažívání a ochraně jater a ledvin. Dále se topinamburům připisují detoxikační a antistresové účinky. Hlízy jsou také vhodným zdrojem vlákniny, draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a křemíku. A to už stojí za zvážení, co říkáte?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: berneska Neregistrovaný | 2010-02-20 08:30:51
Markéta napsal/a:
Dobrý den,jestli ještě máte zájem o topinanbury ,mám a můžu poslat,cenu si navrhněte uděláme ji smluvní:-),napište kontakt a domluvíme se.Jsem z OV.
Dobrý den, při hledání jak sehnat sadbu topinamduru jsem se probrouzdala až na tuto stránku. Můžete mi jich pár prodat ?...případně pokud máte kontakt na někoho, kdo je prodává, budu vám velmi vděčná. D díky Jana S.
Hodnocení: 0
Vložil: Markéta Neregistrovaný | 2009-11-22 09:57:55
Niki1357 napsal/a:
Kdo přenechá nebo prodá nějaké hlízky topinambur, děkuji za ochotu.
Zapomněla jsem na kontakt:sommrovam@seznam.cz
Hodnocení: 0
Vložil: Markéta Neregistrovaný | 2009-11-22 09:56:51
Niki1357 napsal/a:
Kdo přenechá nebo prodá nějaké hlízky topinambur, děkuji za ochotu.
Dobrý den,jestli ještě máte zájem o topinanbury ,mám a můžu poslat,cenu si navrhněte uděláme ji smluvní:-),napište kontakt a domluvíme se.Jsem z OV.
Hodnocení: 0
Vložil: Niki1357 Neregistrovaný | 2009-10-03 20:19:52
Kdo přenechá nebo prodá nějaké hlízky topinambur, děkuji za ochotu.
Hodnocení: 0
Vložil: Blablanka Neregistrovaný | 2009-09-10 22:40:59
Topinambury fakt rostou jako plevel,ale jsou dobrý a zdravý.Nejlepší jsou syrový.
Hodnocení: 0
Vložil: zahradník Neregistrovaný | 2009-08-13 09:31:11
Tominambury jsou zdravé ale rychle se rozmnožují muže vám zaplevelit celou zahradu těžko se jich zbavíte.Proto je dobré dávat je za plot mimo užitkovou zahradu
Hodnocení: 0
Vložil: zahrádkář Neregistrovaný | 2009-06-19 12:24:43
rád bych pěstoval topinambury. Ale kde sehnad sadbu? Poradte. Dík
Hodnocení: 0
Vložil: tdojka Neregistrovaný | 2009-06-02 15:28:06
Tak jsem dostala dvě hlízy a jsem zvědavá co mě vyroste.Akorát je musím přesadit,protože jsou blízko rajčat..uff.
Hodnocení: 1
Vložil: Milan Neregistrovaný | 2009-04-03 21:15:39
Topinambury jsou dobrá věc, ale vypadají jinak. Na fotce jsou batáty.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.