Černá hora: užijte si dovolenou u moře i na horách!

5.3.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Černá hora: užijte si dovolenou u moře i na horách!

Republika Černá hora je malá země na jihovýchodě Evropy o rozloze pouhých 14 026 km2, která však nabízí překvapující přírodní a kulturní rozmanitost, jež je chráněna organizací UNESCO.Váháte-li, zda strávit dovolenou u moře, nebo na horách, navštivte Černou horu a rozhodovat se nemusíte.

Ve vnitrozemí této krásné země se nachází nedotčená horská krajina jako stvořená pro lidi, kteří chtějí svou dovolenou prožít aktivně. Nemusíte se však bát příliš náročné turistiky, ve většině případů se jedná o středně obtížné výšlapy. Pokud jste stejně jako já jen příležitostným turistou, pak doporučuji navštívit některou z černohorských salaší, kam není výstup většinou příliš náročný a navíc se zde můžete občerstvit pršutem, sýrem nebo černohorským vínem Vranac.

V Černé hoře však můžete strávit dovolenou také u Jaderského moře, ke kterému je to i z vnitrozemských hor co by kamenem dohodil. Jsou zde krásné písečné i oblázkové pláže. Velkou výhodou Černé hory jako prázdninové destinace je, že jsou zde levné služby a prožít zde dovolenou tedy není příliš finančně náročné.

Co konkrétně navštívit v Černé hoře?

Nádherný je národní park Durmitor, kde se můžete vydat na túru na stolovou horu Crvena Greda  (2 164 m) nebo na Bobotov kuk (2 525 m), nejvyšší horu Durmitoru, což je však výšlap už poněkud náročnější a nevyhnete se ani lezení po čtyřech. Za vidění stojí i kaňon řeky Tary, který je nejhlubší v Evropě, pohoří Komovi, klášter Morača nebo Skadarské jezero, které je největším jezerem na Balkáně. Hezky je i v národním parku Biogradska Gora, kde můžete vidět vzácný relikt původního evropského pralesa.

Doporučuji navštívit jak hornatý Durmitor, tak zalesněnou Biogradskou Goru. Srovnání je zajímavé, protože příroda v těchto národních parcích má zcela odlišný ráz a je skoro k neuvěření, že se nacházíte stále ve stejné zemi. Zajímavé je také město Pljevlja, kde pocítíte výrazný orientální nádech, protože Černá hora byla v 15. století dobyta Turky a v tomto městě byla za jejich nadvlády postavena mešita s nejvyšším minaretem na Balkáně. Příliš nedoporučuji návštěvu města Kotor, je to sice nádherné starobylé místo, ale až příliš navštěvované turisty, takže se výlet během hlavní sezóny stává spíše bojem o přežití v nemilosrdně se tlačícím davu.

Co je dobré vědět, než vyrazíte na cesty?

Než vyrazíte do Černé hory, měli byste vědět dvě důležité věci. Zaprvé, tato země nepatří do Evropské unie, ale přesto je zde přijato euro jako platná měna. Zadruhé, Černohorci jsou velice přátelští, ale nejsou zrovna proslulí svou pílí a pracovitostí, což pocítíte zejména při čekání na jídlo v restauraci. Však ne nadarmo se vypráví vtip o tom, že rekord Černohorců na sto metrů je padesát metrů.  



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.