Telčsko a Slavonicko

23.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Telčsko a Slavonicko

Přelom patnáctého a šestnáctého století probíhal v duchu renesance. Tento nový umělecký styl učinil přítrž středověké chladnosti a krutosti a je charakterizován znovuobjevením antických ideálů. Lidé chtěli žít v pohodlí a obklopovat se nádherou. Světské stavby se stavěly podle antických vzorů v jednoduchém obdélníkovém tvaru. Byly prostorné, prosvětlené a vzdušné. Výzdobu tvořila sloupořadí, pilíře, balustráda a sgrafitové obrazy. Nejkrásnější a stále velmi dobře zachovanou ukázkou renesančních umělců jsou dvě česká města: Telč a Slavonice.

Kulturní památky

Obě města se nacházejí na hranici Čech a Moravy v jižní části České republiky. Dalším společným znakem je UNESCO. Telč je na jejím seznamu od roku 1992. Slavonice jsou prozatím kandidátem, ale šance na úspěch jsou stále vysoké. Výhodou je blízká vzdálenost obou měst a velmi rozmanité možnosti ubytování. V okruhu 50 km se také nachází další renesanční perla – Jindřichův Hradec. Navštívit můžete také malé městečko Dačice a jeho klasicistní Nový zámek nebo nedalekou zříceninu Landštejn. V okolí Slavonic stále ještě narazíte na staré prvorepublikové bunkry.

Historická Telč

Historie Telče sahá až do 13. století. Na seznamu UNESCO je historické jádro Telče. Představuje jedinečné celistvě dochované středověké město s vodním opevněním, zámkem dochovaným v podobě pozdně gotických a renesančních přestaveb a s působivými frontami městských domů renesančního, barokního a klasicistního tvarosloví kolem náměstí. Okolí Telče vybízí k procházkám v přírodní rezervaci Luh u Telče nebo v alejích Telč-Lipky.

Slavonice ve znamení sgrafita

Slavonice vznikly kolem 12. století. Památky v centru města jsou vystavěny v gotickém, renesančním a barokním slohu. Nejznámější jsou Slavonice především díky desítkám domů se sgrafity a také tajným chodbám vedoucích pod náměstím. Za zmínku stojí legendární hotel Besídka. U jejího vzniku stojí herci z divadla Sklep. Každý pokoj má vlastní design a za patrona jednoho z herců. Ceny pokojů se pohybují v tisících korunách za noc. V okolí Slavonic se rozkládá malebná krajina České Kanady, která je vhodná zejména k cyklistice nebo pěší turistice.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.