Vyzrajte nad střevními potížemi a užijte si rodinnou dovolenou bez starostí

25.5.2015 | autor: Redakce PŽ

Vyzrajte nad střevními potížemi a užijte si rodinnou dovolenou bez starostí

Všichni se těšíme na ty letní horké dny naší dovolené, za kterými rádi cestujeme do zahraničí. Není nad to si poležet na slunečné pláži, nechat se hýčkat přímořským vánkem, poznávat odlišnou kulturu a ochutnávat místní speciality. Představa je to určitě lákává, ale pokud nechcete zbytečně trávit vytouženou dovolenou na toaletě, je dobré být dopředu připravený a vybavit si svou cestovní lékárničku, která vám tak může zachránit celou dovolenou. Nezapomeňte si proto kromě medikamentů na bolest, nachlazení, alergii a nevolnost, zabalit také prostředky na trávení a zažívací potíže.

 

Dávejte si pozor na to, co jíte a pijete

Zejména v exotických zemích je potřeba se připravit na to, že se vaše zažívání setká s bakteriemi, na které není zvyklé, a tím pádem je riziko průjmového onemocnění mnohem vyšší než u místních obyvatel. Důležitým faktorem je také odlišné skladování a úprava potravin či nápojů. Z toho důvodu pijte jen balené nápoje a nedávejte si do nich led. Vždy si zkontrolujte, zda je uzávěr neporušený. Jedinou výjimkou je voda z kokosových ořechů, která je sterilní a má vysoký obsah draslíku.  Z ovoce preferujte plody, které si před konzumací musíte oloupat. Dále se vyhněte syrové zelenině, neboť je s největší pravděpodobností umytá v místní vodě. Konzumujte jen pokrmy tepelně upravené a rozlučte se s jídlem na ulici.

Kromě toho je potřeba věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně. Myjte si ruce častěji nežli jen po návštěvě toalety a před jídlem. Toto doporučení platí hlavně pro kuřáky. Praktickým řešením jsou dezinfekční ubrousky, které můžete nosit všude s sebou. Vodu na čištění zubů je dobré si převařit nebo používat balenou.

Nejčastěji se dostaví průjem třetí nebo čtvrtý den pobytu. Druhý zlomový bod přichází až desátý den. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí několika hodin až dní. Může se vám tedy stát, že se průjmové onemocnění projeví až po návratu domů.

 

Rady a tipy

·         Hygiena především, myjte si častěji ruce a na čištění zubů používejte balenou nebo převařenou vodu

·         Pijte jen balenou vodu

·         Nejezte ovoce, které se před konzumací neloupe

·         Nejezte syrovou zeleninu

·         Preferujte tepelně upravené pokrmy

·         Rozlučte se s jídlem na ulici

 U dětí hrozí větší riziko dehydratace

Střevní potíže znamenají mnohem větší zdravotní riziko pro děti, než pro dospělé. Dětské tělo je více zavodněno nežli tělo dospělého a proto je jejich organizmus při průjmu mnohem více postižen ztrátou tekutin. Ta může vést zejména u kojenců a batolat až k životu ohrožujícímu stavu. Při více než 8 stolicích denně a opakovaném zvracení je pravděpodobnost dehydrace již velice vysoká.  Proto je důležité, aby nemocný potomek dodržoval pitný režim.  

 

Pro utišení průjmu zvolte univerzální a šetrný přípravek

Příčin průjmového onemocnění je mnoho, přesnou diagnózu dokáže určit pouze lékař. Proto je ideálním řešením si preventivně zabalit takový prostředek, který je univerzální a zabírá na většinu typů průjmů a tak poslouží jako první pomoc při nepříjemných střevních potížích.  

 

Jak se stravovat při průjmu

Nedovolte nemocnému trpět žízní ani hladem. Kromě vody lze použít k rehydrataci také roztok, který obsahuje osm lžiček cukru, jednu lžičku stolní soli, šťávu ze dvou pomerančů (kvůli doplnění draslíku) plus převařenou vodu dolitou do jednoho litru. Dospělí by měli vypít 250 až 500 ml během hodiny, děti polovinu.

Hlad je během průjmu nežádoucí, protože lačný organismus hůře vstřebává vodu a ionty. Z toho důvodu je doporučována konzumace pečiva, sucharů, piškotů, bramborové kaše, rýže, banánů, jablek a mrkvového odvaru. Nejlepší je časté dávkování v malých porcích. To platí pro děti i dospělé.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.