Balada pro banditu

17.9.2009 | autor:


"Slavný muzikál o velké lásce a ještě větší zradě, o mužích, v kterých se zabydlel vztek a o ženách, který ten hrozný vztek umí z těch mužů vylíbat a vykousat a vyhladit", napsal kdosi z MF Dnes v recenzi po představení. Divadlo Husa na Provázku a Vladimír Morávek dokáží ve spolupráci opravdu neuvěřitelné kousky. Jedním z nich je i po třiceti letech obnovený titul, Balada pro banditu, kde kdysi zazářily takové hvězdy jako Miroslav Donutil, Iva Bittová, Jiří Pecha či Bolek Polívka.

Ředitel divadla Husa na Provázku a zároveň režisér hry Vladimír Morávek, využil alternativních prostor divadla a rozdělil hlediště na dvě poloviny. Doprostřed takto rozděleného prostoru umístil piáno, odložil housle a představení může začít. Před divákem se rozehrává divoký a vášnivý příběh zběhlého vojáka, Nikoly Šuhaje, jehož se díky kouzlu čarodějnice netkne žádná kulka. Jako zbojník je pronásledován četníky a tajně chodí do vsi za svou láskou Eržikou. Prožije mnohá dobrodružství a četníkům vždy unikne. Ti jej ale nakonec dostanou – avšak jen pomocí lsti a zrady jeho nejbližších druhů.

Balada pro banditu byla napsána na motivy slavného románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Ivan Olbracht se ve své knize snaží dokumentárním způsobem zachytit první poválečná léta na Podkarpatské Rusi. Líčí krásu tamního kraje i vztah obyvatel k přírodě – jejich jedinečnost i pověrčivost. Na rozhraní tří světů, rusínského, židovského a českého, které se v Koločavě stýkají, se začíná rozvíjet příběh o lásce, zradě, kouzlech a odvaze. Příběh, který uchvátí ryzími city, které se žijí vždy naplno a ne jen tak na půl.

 

Námět: Ivan Olbracht
Autoři: Milan Uhde, Miloš Štědroň
Režie: Vladimír Morávek
Dramaturgie: Barbara Vrbková
Titulní role: Jan Zadražil (Nikola), Eva Vrbková (Eržika)Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.