Je lepší analogový nebo digitální záznam hudby?

1.10.2020 | autor: Redakce PŽ

Již od chvíle, kdy na trh přišly první CD, probíhá debata o tom, zda je lepší analogový nebo digitální záznam zvuku. Jak to tak vypadá, nezdá se, že by toto dilema mělo nějaké řešení. Každý ze systémů má své výhody i nevýhody. Ale pokud vás poslech hudby opravdu baví, měli byste alespoň vyzkoušet zážitek, který nabízí analogová technologie.

Je analogový záznam skutečně kvalitnější?

Zvuk, který přehrávají gramofony z analogových desek, se od digitálního záznamu liší. Analogový zvuk je přirozenější, jelikož když nahráváte něco pomocí analogové technologie, zaznamenáváte všechny aspekty daného zvuku. To je hlavní důvod, proč si mnoho audiofilů nedá na gramofony dopustit. Zvuk hudby z vinylu je přirozenější a věrnější originálu a maximálně vás přiblíží zvuku, který byl původně nahrán.

Proč si pořídit gramofon

Důvody většiny lidí proč vlastnit gramofon spadají obvykle do dvou kategorií: jednou je „životní styl“, protože ve skutečnosti vlastnit sbírku vinylových alb a mít potřebné vybavení pro jejich přehrávání znamená určitý způsob života. Není to nic pro lidi kteří pořád někam spěchají a nedokážou se na chvíli zastavit a vychutnat si kvalitní hudební zážitek.

Druhá kategorie je technická a je založena hlavně na důvodech souvisejících s kvalitou samotného zvuku.

Samozřejmě žijeme v 21. století a je opravdu těžké neposlouchat hudbu v digitálním formátu. Digitální formáty jsou praktické a umožňují vám ukládat obrovské množství hudby, která nezabírá prakticky žádný prostor.

Analogový záznam na gramofonu však oproti tomu nabízí mnohem plastičtější zvuk, jelikož obsahuje původní nezměněnou zvukovou vlnu, tak jak byla přehráta interpretem. To je důvodem, proč i v dnešní moderní době dávají mnozí audiofilové přednost starým záznamům na vinylových deskách, i přes nepohodlí, které obsluha a údržba gramofonu vyžaduje.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.