Čekání na Godota

22.6.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Čekání na Godota

Čekání na Godota je jedno z nejslavnějších absurdních dramat vůbec. Co tato divadelní hra představuje a co sděluje? Jaký život žil její autor Samuel Beckett? O tom všem čtěte v tomto článku.

Kdo byl Samuel Beckett?

Samuel Beckett se narodil v roce 1906 v irském Dublinu. Zemřel v roce 1989 ve Francii, kam se z Irska odstěhoval již ve svých dvaadvaceti letech. Paříž pro něj byla osudovým městem, prožil zde s přestávkami většinu svého života a do rodného Dublinu se vracel pouze na krátké okamžiky na návštěvu za svou matkou.

Své milované město musel na delší dobu opustit v průběhu německé okupace za druhé světové války. Hrozilo mu zde totiž, že bude zatčen gestapem za svou odbojovou činnost proti nacistům. Po válce se však do Francie vrátil a začalo období jeho nejvýznamnější tvorby. Postavení uznávaného literáta se definitivně ukotvilo v roce 1952, kdy dokončil své nejvýznamnější dílo Čekání na Godota.

Samuel Beckett v roce 1969 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Není divu, Beckett je jeden ze zakladatelů absurdního divadla. Jeho výstižné a nevšední absurdní dramata ovlivnily tvorbu mnoha jiných literátů. Inspiraci v jeho díle nacházel například Václav Havel.

Čekání na Godota, čekání na cosi

Beckettovi se ve svém nejznámějším absurdním dramatu podařilo s neuvěřitelnou výstižnosti vyjádřit lidský pocit zdrcenosti z nesmyslnosti bytí. Člověk je zde vržen do nepochopitelné skutečnosti, ocitá se v ní a neví, jak s tím naložit. Společnost je spletitá a rozmanitá, svět je různorodý a zmatený, člověk žije a nedostává žádné odpovědi.

Označení čekání na Godota se díky této hře stalo symbolem čekání na cosi, o čem nikdo neví, co to je. Jde o cosi neznámého, k čemu se však upírají všechny lidské naděje. Jde o jakousi změnu. Jde o něco, co rozpráší nejistotu bytí a zodpoví otázku lidské existence a lidského směřování.

V průběhu sametové revoluce v Československu se objevovaly nápisy ,,Godot přišel“. Měly symbolizovat onen zlomový okamžik našich dějin, který lidi vytrhnul z letargie a dal jim novou naději a smysl. Přišel Godot a rozmetal bezvýchodnou situaci tehdejšího režimu a přinesl něco jiného a nového, v co mohl člověk doufat.

Ale Godot nepřichází jen jako společenská změna, změna režimů a historických období, Godot přichází zejména v životě každého jednotlivce nebo je jeho příchod často alespoň toužebně očekáván. Godot je pro každého něco jiného, ale vlastně to samé. Godot je totiž vytržení z nesmyslného bytí a každý člověk touží, aby jeho existence nepostrádala určitý smysl a význam.



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.