Ilias a Odyssea. Je autorem slavných eposů skutečně Homér?

22.3.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Ilias a Odyssea. Je autorem slavných eposů skutečně Homér?

Homérské eposy. Tak jsou označována proslulá díla Ilias a Odyssea, nejstarší dochovaná literatura antického Řecka. Jsou však tyto dvě rozsáhlé básnické skladby opravdu dílem autora, kterému jsou tradicí připisovány?

O čem eposy vypráví a v čem se od sebe liší?

Ilias má dohromady 16 tisíc veršů, Odyssea ,,jen“ 12 tisíc. Ilias vypráví příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v boji Řeků proti maloasijskému městu s názvem Troja, kterému se však také říkalo Ilion a odtud tedy název díla. Epos líčí pouze závěr tohoto urputného střetnutí, které mělo být zapříčiněno únosem krásné Heleny trojským princem Paridem. Příběh se zaměřuje především na postavu statečného Achilla zranitelného jen a pouze na patě, kam je nakonec střelen šípem a umírá. Odtud tedy rčení Achillova pata, jakožto označení pro slabé, zranitelné místo člověka. Dočteme se zde i o dřevěném koni, který byl městu darován Řeky na znamení míru a dovezen za městské hradby. Kůň byl však uvnitř dutý a v této dutině se ukrývali řečtí vojáci. Jakmile padla noc a trojští vojáci opilí vítězstvím a alkoholem usnuli, Řekové z koně vyskákali a Troju nemilosrdně vyplenili. Odtud tedy označení trojský kůň, které používáme dodnes, hovoříme-li o nějaké pasti nebo lsti. 

Odyssea jsou verše o králi Odysseovi, který se z této války marně snaží vrátit domů na rodnou Ithaku, kde ho čeká věrná žena Penelopa a syn Telemachos. Ale protože se král rouhal proti bohům, čeká ho cesta plná nebezpečí a zvláštních setkání, která trvá dlouhých deset let. Nakonec se však domů vrátí, a když po boku svého syna vybojuje zpět svou ztracenou pozici, může opět šťastně žít a vládnout.  Na rozdíl od Ilias je Odyssea mnohem pohádkovější a fantastičtější.

Jak eposy vznikly?

Díla podobná těmto nebyla podle vědců ojedinělá, ale tato mají před ostatními velkou výhodu, dochovala se. Je dokonce možné, že byla součástí širšího básnického cyklu. Kdo je jejich autorem? O autorství se pochybuje, zvažuje se, že eposy nejsou dílem jen jednoho autora. Pro takové úvahy se našlo hned několik argumentů. V textu se vyskytují chyby. Odysseus se například dvakrát účastní sněmu bohů, opakuje se téměř ta samá scéna. V Ilias Achilles třikrát za večer večeří. Nabízejí se dvě možnosti vysvětlení. Buď byl Achilles skutečným a úctyhodným jedlíkem, nebo byly verše sepsány vícero lidmi a příběhy z pera různých autorů poskládány dohromady. Ať tak či tak, dnes už je to nejspíš promlčené, protože Homér bude s těmito eposy už navždy spojen tradicí a jen stěží se učitelé ve školách přestanou ptát: ,,Tak Pepíčku, kdo napsal Ilias a Odysseu? Šup, to musíš umět, i kdybych tě v noci probudila.“Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.