Téměř polovina Čechů si oblíbila nákupy v čínských e-shopech. Podlehnete jim i vy?

4.1.2020 | autor: Redakce PŽ

Na doby, kdy se lidé báli nakupovat na internetu, byť jen v tuzemských obchodech, si jistě pamatujete. V posledních letech se tento přístup radikálně změnil a nyní k nám proudí tolik balíčků z Asie, že dárky k Vánocům je třeba začít shánět už v říjnu, aby je pošta zvládla doručit. Jak proplout mořem zahraničních e-shopů s pokladem v podobě výhodných nákupů a neutopit se? Pomůže třeba Slevove.cz.

Zjistěte si, jak vše funguje

Podle průzkumu společností Eset a Seznam.cz nakupují v čínských e-shopech především mladí lidé do 44 let. Spíše než s nedůvěrou to souvisí s jazykovou vybaveností. Pokud je neznalost angličtiny problémem i pro vás, máme dobrou zprávu: například Wish má již i české rozhraní. Navíc existují praktické portály, které vás provedou všemi kroky, jež je při nákupu z Číny třeba absolvovat. Vše vám ještě usnadní aplikace e-shopů, které si můžete stáhnout přímo do telefonu – mobilní aplikace Wish a Aliexpress jsou mnohem přehlednější než webstránky. 

Ověřte si kvalitu

Nákupy na internetu s sebou nesou určité riziko, že neobdržíte přesně to, co jste čekali. Zvláště oblečení se v realitě občas neshoduje s fotkami, podle nichž jste si vybírali. U kousků za pár korun o nic nejde, ale mnoho Čechů si na e-shopech rádo kupuje i elektroniku. Pomoci vám mohou uživatelské recenze přímo u produktu, které bývají často doplněny o fotografie zakoupeného zboží. Často se zde také dozvíte, zda sedí velikost – to je podstatné například u obuvi, kde se číslování neshoduje s naším.

Zkontrolujte si reklamační podmínky

Většina velkých e-shopů, jako jsou Wish, Aliexpress, TomTop nebo eBay, má výborný reklamační systém. Nejenže vám umožní vrátit nevyhovující zboží, ale poskytnou i kompenzaci v případě, že pošta vaši zásilku ztratí. Doba, kdy můžete daný problém řešit, je však vždy omezená, podívejte se proto, kdy vám vyprší reklamační lhůta.

Pozor na hackery

I když prodejce sám o sobě je spolehlivý, například TomTop, neznamená to ještě, že nákupy kartou na internetu jsou stoprocentně bezpečné. Používejte proto kartu s limitem pro platby a nenechávejte si nikde uložené osobní údaje, ač by vám to ušetřilo pár minut času. Dbejte také na ověřování platby přes SMS a využívejte bezpečnostní aplikace na vašem počítači či mobilním zařízení.

Ušetřete na poštovném

Mnoho obchodů z Číny nabízí poštovné zdarma, ovšem jen tehdy, pokud jste ochotni si na balíček počkat. Nakupujte proto včas, namísto abyste si připláceli za expresní dodání. Počítat je třeba zhruba se 4týdenní dodací lhůtou. Pokud vybíráte v obchodech, které mají několik jazykových mutací, upřednostněte evropskou verzi. Například na eBay Deutschland často seženete stejné zboží jako na amerických stránkách, kde by se vám prodražilo nejen poštovné, ale u větších zásilek i clo.

Když se budete při nákupech ze zahraničí řídit rozumem (a našimi radami), vaše zklamání se omezí na minimum!



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.