Hledáte levný notebook pro studenta s vysokým výkonem?

19.3.2024 | autor: Redakce PŽ

Studentské finanční možnosti bývají omezené. Přesto se dnešní středoškoláci a vysokoškoláci neobejdou bez vlastního notebooku. Jak takovou situaci řešit?

Jaké parametry musí splnit notebook pro studenta

Nejdůležitějším atributem je především výkon notebooku. Což platí zejména tehdy, pokud mimo zpracovávání školních prezentací a psaní seminárních prací plánuje potomek doma také alespoň občas hrát hry.

Základní konfigurace herního notebooku použitelného pro tyto účely by tak přibližně měla odpovídat následujícím parametrům:

  • absolutní minimum 8 GB RAM, lépe však 16 GB
  • nejméně čtyřjádrový procesor, základem je model Intel Core i5 nebo lépe i7, případně obdoba AMD Ryzen 5 či lépe 7
  • SSD disk s kapacitou minimálně 128 GB, disk o kapacitě 512 GB už poslouží jako plnohodnotná náhrada disku mechanického, nicméně u herních notebooků se doporučuje kombinace SSD a HDD, což umožní vyšší kapacitu za nižší cenu

Pro hraní je nutná určitě i dedikovaná grafická karta. V současnosti na trhu působí dva dominantní výrobci, a to NVDIA a AMD. Prakticky lze říci, že za herní lze považovat modely od NVIDIA GeForce GTX 1050 výše.

Co se týče konkurenčních grafik od AMD, tento dodavatel se v současné době zaměřuje spíše na integrované čipy přímo v procesorech. Nejvyšší modelovou řadu zastupuje Radeon Pro 5500M, aktuální generaci pak Radeon Graphics. Radeon RX Vega je pak vyvinuta se zaměřením na hráče a obecně náročné uživatele.

Na co dalšího se zaměřit

Dále se vyplatí zaměřit se u notebooků pro studentyi na případné požadavky na mobilitu a výdrž baterie. Což bývá aktuální zejména s ohledem na to, jestli má dané zařízení vydržet i pro studium na vysoké škole. V takovém případě se dá očekávat pravidelné nošení na přednášky i převoz z koleje domů.

Úhlopříčka displeje by tak neměla překročit 16 palců. Prakticky nutností je IPS panel s rozlišením nejméně Full HD čili 1 920 × 1 080 bodů a vyšší.

Co se týče požadavků na přenositelnost a životnost baterie, platí, že pohodlné přenášení byste se s hmotností notebooku měli vejít do 2,5 kg. Nejlehčí notebooky ale mívají i kolem 1 kg. Správně vybraný notebook by také měl zvládnout na baterii alespoň přibližně jeden pracovní den, to znamená nejméně 7 hodin.

Jak na nákupu kvalitního zařízení ušetřit

Notebook pro studenty splňující všechny potřebné parametry tak nemusí být vyloženě levnou záležitostí. Při studiu se však zdaleka nejedná o jediný výdaj, který na středoškoláka nebo vysokoškoláka a jeho rodinu čeká.

Vyplatí se tak uvažovat i o nákupu zařízení repasovaného. Tato technika pochází z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo se vrátila v zákonné lhůtě. Může tedy nést drobné známky předchozího používání, které ale neovlivňují její bezproblémovou funkčnost.

Takzvané repasy jsou přitom nabízeny se slevou až desítek procent oproti novým modelům. Jedná se přitom o kvalitní značkové zboží vyšších modelových řad. Asi největší výběr v ČR najdete na stránkách prodejce – Eurotech.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.