Jak na zapojení s vypínačem? Není to nic složitého!

30.12.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak na zapojení s vypínačem? Není to nic složitého!

Umět zapojit vypínač se vám může kdykoli hodit. Ačkoli se to na první pohled může zdát složitě, ve skutečnosti to tak není. Pokud chcete opravovat nebo měnit cokoli, čím prochází elektrický proud, vaše první kroky by měly směřovat k jističi. Vypněte elektrický proud, aby nedošlo k úrazu. Zatímco při některých činnostech jde pouze o předběžné opatření, u zapojení vypínače je to povinností. Jaké budou další kroky?

Odstranění původního vypínače

Jednoduše zasuňte mezi kryt a rámeček Legrand vypínače plochý šroubovák (nebo něco podobného). Cílem je kryt z boku uvolnit. Poté ho odstraňte. Rámeček drží dva šroubky, které je zapotřebí uvolnit. Rámeček pak snadno vysunete a odstraníte. Do vypínače mohou vést dva vodiče v případě jednopólového vypínače, tři vodiče v případě dvoupólového vypínače. Zapamatujte si, jak byly vodiče umístěné. Ideální je vyfotit si je, ať nemusíte spoléhat pouze na svou paměť.

Kontrola stavu vodičů

Podívejte se, zda nejsou konce vodičů poškozené. Pokud ano, nemusel by vypínač fungovat správně. Poškozené vodiče jsou ohořelé, s poškozenou izolací apod. Takové je třeba zkrátit a upravit odizolovacími kleštěmi.

Připravte si nový vypínač

Z nového vypínače odstraňte kryt (mezi rámeček a kryt vložte šroubovák, čímž ho uvolníte). Rámeček připevněte na stěnu tak, aby kopíroval původní vypínač – tedy ideální aby otvory na šroubky byly ve stejných místech. Zajišťovací šroubky utáhněte, ať rámeček pevně drží na zdi. Nyní máme dvě možnosti: buď jsme si pořídili vypínač s kontaktními šroubky, pod něž je třeba vodič vtlačit a utáhnout, nebo máme moderní vypínač – například Legrand vypínače/Legrand zásuvky mají skvělé recenze – a ty mají plastové úchytky. Do nich stačí dráty zasunout.

Nasadit kryt… a je hotovo!

Přichází čas nasadit nový kryt tak, abyste slyšeli zacvaknutí. Poté zapněte jistič a vyzkoušejte, zda jste vypínač zapojili správně.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.