Nokia 5230: velmi dobrý telefon

27.1.2011 | autor: Redakce PŽ

Nokia 5230: velmi dobrý telefon Běžné testy mobilních telefonů nabídnou čtenáři popis konstrukce, výbavy, technické parametry a výčet obsahu balení. Tentokrát se ale na oblíbený mobilní telefon zkusme podívat trochu jinak. Položíme si otázku, co nám Nokia 5230 může ve skutečnosti nabídnout.

Telefony finského výrobce Nokia můžeme rozdělit do několika skupin. A nečekejte složité vědecké třídění podle názvů nebo konstrukcí. Tentokrát si v nich uděláme pořádek podle daleko praktičtějšího kritéria - co nejlepší přístroj za co nejméně peněz.

Základní kategorie telefonů Nokia


Až do nedávné minulosti se daly Nokie zařadit do těchto kategorií:

1. „Za málo peněz málo muziky"
Byly to jednoduché, levné přístroje, které zaostávaly za tím, co jiné telefony už dávno nabízely. Ale mnoha lidem přesně takové nenáročné vyhovují, stačí jim třeba jen volání. Na opačném konci co do ceny pak stály přístroje:

2. „Za hrozně moc peněz jen několik nových písní"
Byly to drze předražené telefony, které vcelku nebyly k pořádnému použití. Nabízely sice jednu nebo i několik nových technologií, marketingových lákadel a pozlátek, ale byly to spíše experimenty. Mezi ně patřily Nokie N90, N80, N97 nebo N900. Tyto přístroje si pořizovali buď nadšenci, snobové, nebo neinformovaní zákazníci.

3. „Za hodně peněz hodně muziky"
Zákazník si připlatil, ale na druhou stranu dostal něco obstojně použitelného nebo smysluplně výjimečného. Pro příklad uveďme Nokie 6300, E71 nebo 5800. Nejen, že byly masově oblíbené, ale nabízely i dobrou kompozici všech prvků.

Ještě je nutné připomenout, že téměř všechny telefony na trhu jsou neuvěřitelně předražené. Takový telefon s cenovkou průměrného měsíčního platu je poskládán maximálně za několik tisíc.

Dále, že výrobci už mají v šuplíku připravené pokročilé technologie, ale uvolňují je postupně kvůli podmínkám trhu. Například dotykové telefony v dnešní podobě tady mohly být už před osmi lety, ale kvalitnější výbavu obvykle výrobci dávkují pomalu a po troškách.

A konečně něco, co je pro zákazníky spíše přínosem, i v tomto segmentu působí konkurence. Je tomu několik let, kdy Nokia ohlásila svůj odchod z japonského trhu. Proč? Tamější výrobci nabízeli nesrovnatelně pokročilejší technologie ve svých telefonech a Nokia neprodávala. Tehdy se nechala slyšet, že by se jí nevyplatilo vyrábět pro Japonce telefony s výrazně pokročilejší výbavou než pro zbytek světa. Lidově řečeno, všem ostatním stačí zastaralé zboží. Takový přístup si tenkrát finský výrobce mohl dovolit, později se ale pod tíhou konkurence musel více snažit.

A tak v poslední době máme v našem přehledu ještě další kategorii s názvem:

4. „Za málo peněz hodně muziky" (i když drahé to je stále dost a světová kvalita to stále není).
Sem můžeme zařadit například Nokii 2700, nebo také právě Nokii 5230. Z dražších přístrojů by to v roce 2011 mohla být například Nokia C7. Telefony z této kategorie většinou nejsou vydávané za něco extra, ale bývají pro uživatele celkově sympatické, smysluplně využitelné a stojí za investici.

Proč koupit telefon Nokia 5230


Ještě v roce 2011 je Nokia 5230 telefonem, který se vyplatí koupit. Postupně bude svou výsadu ztrácet. Podívejme se na některé její vlastnosti:

* displej - v cenové třídě slušný, s dostatečným rozlišením, dotykový / není krytý sklem, nemá ideální kontrast
* má klasická tlačítka pro ovládání hovoru a pro vstup do nabídky
* vzhledem k ceně až tak nevadí tragický fotoaparát, výhodou je, že zadní kryt je rovný a telefon stabilně leží na stole
* má velmi dobrou kvalitu zvukové reprodukce do sluchátek, standardní konektor a kvalitní reproduktor
* nabízí rozšíření paměti s pomocí paměťové karty s vysokou kapacitou
* má operační systém, který umožňuje rozšířit možnosti telefonu / na druhou stranu je použitá verze zastaralá a má některé neduhy, například chudou pohotovostní obrazovku
* má slušnou výdrž baterie
* obsahuje navigaci zdarma

Ještě dodejme, že vzhled se podobá prvnímu dotykovému telefonu finského výrobce, Nokii 5800 a stejné s ní má některé vlastnosti. Konektor pro nabíjení je na horní straně, sim karta a paměťová karta se vkládají z boku, přes micro USB konektor není možné přístroj nabíjet. Vynikající je posuvné tlačítko na pravém boku, kterým je možné snadno zamknout a odemknout displej.


Zkusme si definovat, které vlastnosti by měl mít správný mobilní telefon (pozor, nikoli ideální, ani špičkový, ani převratný, prostě jen správný):

1.    Telefon má být obyčejný


Pokud držíme v ruce opravdu drahý přístroj, svádí nás to chovat se k němu velmi opatrně, téměř ho ani nepoužívat. Podobně jako čerstvý majitel drahého automobilu se s ním zpočátku zdráhá vyjet do deště, nebo vůbec z garáže. Telefon ale nemá být „svátost". Jistě je třeba se k němu chovat opatrně a s úctou k výtvoru člověka, ale nic se nemá přehánět. Už při koupi by proto zákazník měl vnímat poměr mezi svými pravidelnými příjmy a cenou telefonu. Pokud si extrémně drahý telefon koupí středoškolák, který na něj šetřil dva roky, bude ho to asi svádět chovat se k němu jinak, než milionář, který by si mohl koupit jeden každý týden.

Uživatel také potřebuje občas používat telefon i na ulici nebo v ne úplně bezpečném prostředí. Pokud vytáhnete zlatý telefon osázený diamanty v problematické čtvrti, daleko více si koledujete o okradení než se starou plackou. Majitel luxusního telefonu je pak vlastně omezen a nemůže vytahovat telefon zdaleka všude.

Nokia 5230 je dostatečně obyčejný telefon aby nemusel být vystaven ve vitríně, ale zároveň zvládne většinu toho, co by moderní přístroj měl umět.

2. Telefon má být krásný


Telefon je věc osobní a reprezentuje styl svého majitele. Pokud někdo nosí brýle, obvykle dbá na to, aby mu slušely, aby v nich dobře viděl, aby byly kvalitní. Tak i telefon by si měl člověk pořídit s rozmyslem, protože s ním nějakou dobu bude fungovat. Ušetřit za každou cenu pár stovek se pak může projevit v letité nespokojenosti, v nutnosti dalších investic nebo řešení výměny za jiný.

Nokia 5230 je na začátku roku 2011 jedním z nejprodávanějších telefonů. Můžete sami posoudit jaký z něj máte dojem.

3. Telefon má být telefon


Vždy, pokud si pořizujeme nějaký výrobek pro konkrétní účel, je dobré sledovat, aby ten výrobek naplňoval hlavně svůj hlavní úkol. Zdá se to samozřejmé, ukažme si ale, že mnohdy se na nejjednodušší věci zapomíná. Například notebook - jeho hlavní triumf ve srovnání se stolním počítačem je mobilnost a možnost používat ho na baterii. V internetových fórech se ale snadno setkáte s rádci, kteří vám nutí nadupaný notebook s extrémní cenou a výkonem, který je ale už tak velký a náročný na příkon, že vlastně už popírá hlavní ideu. Takový notebook sice zvládne s přehledem to, co běžný stolní počítač, ale na baterii funguje sotva pár desítek minut.

Podobné je to s telefonem. Telefon by měl zároveň být stále telefonem a nabízet majiteli jeho výhody - mobilnost, okamžitou a pohotovou komunikaci, ale zároveň by měl v sobě ukrývat přiměřenou dávku moderních technologií. Podobně jako mít notebook s metrovým displejem by nebyla výhra, tak mít telefon s podobou malého notebooku by vlastně majitele ochuzovalo o možnost mít prostě - mobilní telefon.

Nokia 5230 je možné používat jako jednoduchý telefon, v případě potřeby ale nabízí mnohem více.

4.    Telefon má být počítač


Jistě se najdou lidé, kteří po spatření telefonu řeknou, že jim stačí jen volat. Říkali to v roce 1950, v roce 2011 a možná, že to budou říkat i v roce 2200. Je to ale podobné, jako kdyby po spatření monitoru prohlásili, že jim stačí se dívat na televizi. A vůbec nepočítali s tím, že monitor může zobrazit i fotografie, videohovor, takřka cokoli. Možnosti monitoru jsou nesmírně široké, stejně tak, nebo ještě daleko více jsou široké možnosti mobilního telefonu. Ten umožňuje mít výhodu v podobě připojení k internetu, zaznamenávat a připomínat realitu (fotografie z výletu), všestranně komunikovat (facebook) nebo si připomínat oblíbené (muzika).

Nokia 5230 je víc než jen telefon, obstojně zastoupí počítač tam, kam si ho vzít nemůžete nebo nechcete.

5.    Telefon má být jen prostředek, ne cíl


Příchod fenoménu mobilního telefonu do našich životů přinesl některá pozitiva. Člověk může mít radost z další hezké věci, kterou může vlastnit a používat. Podobně jako jiné hezké věci ale přináší pokušení povyšovat ho až tam, kam si nezaslouží. Jako mladík, který si koupil krásný vůz, veze v něm svou přítelkyni a má větší radost z jízdy, než z dobré společnosti. Ano, dnes je moderní říci, že je to každého věc. Život se tím ale paradoxně spíše ochuzuje, než obohacuje. Dříve lidé neměli na výběr, pokud chtěli komunikovat, museli se setkat osobně. Dnes mají možností ke kontaktu celou řadu - e-mail, sms, facebook, msn, hlasový hovor, fax, dopis a další. Technologie ale mají to pravé kouzlo, pokud obohacují reálný a pravý život. Ne, když ho nahrazují. Už dávno někdo napsal: zahrát si pět minut s hadrákem postaru je lepší než vidět všechny zápasy poháru. S moderní dobou narůstá odpovědnost technologie chytře ovládat a ne se nechat ovládat jimi.

Nokia 5230 uspokojí jak uctívače reálného života, tak i uctívače techniky. Uctívači techniky si ale pravděpodobně vyberou jiný, pokročilejší telefon.

Konečný verdikt


Nokia 5230
nabízí mnoho za přiměřeně nízkou cenu. Nehodí se pro snoby, kteří musí mít nejpokročilejší nebo nejdražší telefon, nehodí se pro nadšence, protože není technologickou špičkou, nehodí se pro ty, kteří požadují ultra jednoduchý přístroj jen na volání, protože umí i něco navíc.

Hodí se pro někoho, kdo nechce utratit za telefon moc peněz, kdo chce mít výborný přehrávač na muziku, obstojný přístroj pro mobilní internet nebo spolehlivý telefon s dobrou konstrukcí a slušnou výdrží baterie. Na začátku roku 2011 je Nokia 5230 telefon s vynikajícím poměrem mezi cenou a výkonem.


Mgr. Zdeněk Prener (více o něm zde)


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.