Pořízení Wi-Fi mesh systému nemusí být nákladné

30.11.2022 | autor: Redakce PŽ

Wi-Fi mesh systémy v posledních letech zažívají obrovský boom, a to zejména ve větších domácnostech. Důvod tohoto rozmachu je jednoduchý. Na trhu se objevují cenově dostupnější řešení, která uživatelům poskytují komfortní internetové připojení v celém požadovaném prostoru. Přitom není potřeba žádná složitá instalace ani nutnost manuálního přepínání mezi jendotkami rozmístěnými po domě.

 

 

 

 

 

 

 

Wi-Fi mesh systém zajistí pokrytí signálem tam, kde ho potřebujete

Mesh systém představuje řešení, které dokáže rovnoměrně a kvalitně pokrýt Wi-Fi signálem například celý velký patrový dům s garáží i zahradou. Přitom nejsou překážkou silné zdi ani stropy. Zjednodušeně řečeno, tam, kam klasický router nedosáhne, nastupuje mesh.

Sada spolupracujících jednotek v mesh systému vytváří jednotnou síť, a tak uživatelé nemusí řešit, k jaké se připojí, i když se se zařízením pohybují. Systémy zpravidla podporují pásma 2,4 GHz i 5 GHz, které využívá většina aktuálních mobilů, tabletů i notebooků. Ani velký počet zařízení v jedné síti nebývá problém. Velkým benefitem je také vysoká přenosová rychlost a u vybraných jednotek i podpora Wi-Fi 6. Mesh systémy disponují antivirovou a rodičovskou ochranou, některé umí monitorovat čas strávený na internetu či blokovat nežádoucí stránky.

Jaký mesh systém zvolit s nejlepším poměrem cena/kvalita? Přinášíme vám dva naše tipy a jedno alternativní řešení.

Mercusys Halo H70X

Že v jednoduchosti je síla, dokazuje sada dvou jednotek Mercusys Halo H70X. Jakkoliv se dvě krabičky mohou zdát málo, opak je pravdou. Dvě designově líbivé jednotky dokáží spolehlivě pokrýt až 350 m², což bohatě stačí na velký byt, standardní rodinný dům i menší firmu. Síť s jedním názvem a jedním heslem eliminuje mrtvé body, záludné rohy, dosáhne třeba i na venkovní terasu a obslouží až 150 zařízení.

 

 

 

 

 

 

Dvoupásmová Wi-Fi 6 zajistí přenos dat o rychlosti až 1 800 Mb/s. Systém je také vybaven třemi gigabitovými porty, takže jej lze využít i pro rychlé kabelové připojení. Samozřejmostí je podpora obou frekvenčních pásem. Součástí meshového systému Mercusys je webová aplikace v češtině, pomocí které můžete intuitivně nastavit celou síť a spravovat ji. Příznivá cena 2 699 Kč pak bezesporu splňuje požadavek cena/výkon.

TP-Link Deco E4

Routery TP-Link Deco E4 představují perfektní řešení mesh systému pro malé a střední domácnosti. Designově povedené jednotky pokryjí až 260 m², nicméně síť lze libovolně rozšiřovat pomocí dalších jednotek a vytvářet tak požadované pokrytí jednou sítí s jedním heslem, aniž by bylo nutné cokoliv měnit v nastavení domácího internetu. Zařízení s internetem se tak vždy automaticky připojí k jednotce s nejlepším signálem a nejvyšší přenosovou rychlostí, která činí až 1 167 Mb/s.

 

 

 

 

 

 

Výborný doplněk představuje mobilní aplikace Deco v češtině, kterou je možné používat na Androidu a iOS. V ní síť jednoduše nastavíte a spravujete. Lze zde vytvářet profily pro každého uživatele, nastavovat jim různá práva či sledovat jejich aktivitu na internetu, což se hodí zejména u dětí. Určitě také potěší dva LAN porty, kompatibilita s hlasovým asistentem Amazon Alexa nebo možnost automatizovaných kroků přes službu IFTTT.

Sadu dvou kusů zakoupíte za 2 199 Kč, což představuje vůbec jednu z nejlepších cen na trhu.

Existuje alternativa?

Doplnění stávajícího routeru a vytvoření mesh sítě je možné také pomocí bezdrátového extenderu, když oba podporují OneMesh. Příkladem může být zařízení TP-Link R300, které umí prodloužit dosah Wi-Fi signálu z hlavního routeru.

Jak technologie zvaná OneMesh funguje? Zcela jednoduše. Extender se zapojí do zásuvky v místě, kam ještě signál dosahuje a tím zajistí jeho další šíření. Obvykle jde o první patra v domech nebo místnosti vzdálenější od routeru. Uživatel pak ani nepozná, k jakému zařízení se připojuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Extender TP-Link R300 pracuje ve frekvenčních pásmech 2,4 a 5 GHz s přenosovou rychlostí až 867 Mb/s, umí šikovně indikovat sílu signálu a uživatelům napoví, kam ho vhodně umístit. Jeho instalace je jednoduchá a v podstatě jde o trvalé řešení, když chcete kvalitním signálem pokrýt celý prostor domácnosti, a to jen za 899 Kč.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.