Za co ve skutečnosti platíte u dražších tiskáren?

29.9.2016 | autor: Redakce PŽ


 

Připravili jsme pro Vás přehled toho, s jakými náklady tisknou tiskárny v jednotlivých cenových relacích. Podívali jsme se přitom jak na inkoustové, tak laserové tiskárny. Výsledek Vás možná překvapí. Podle našich zjištění totiž dražší tiskárny nenabízí zákonnitě levnější technologii tisku. Za co si tedy vlastně připlácíte?

Pokud jde o inkoustové tiskárny, průměrný náklad na tisk 1 strany o formátu A4 při 5% pokrytí je stejný u tiskáren v cenové hladině 3 000 Kč–5 000 Kča 5 000 Kč–10 000 Kč. To je částečně dáno i tím, že tato zařízení často (v rámci produktových nabídek jednotlivých výrobců) pracují se stejnými náplněmi. Až u zařízení s pořizovací cenou 10 000 Kč a více průměrná cena tisku klesá.

Laserové tiskárny, navzdory obecnému přesvědčení, nabízí dokonce vyšší průměrnou cenu tisku, než inkoustové tiskárny! Nutno podotkout, že náklady na tisk lze u inkoustových tiskáren dále snížit tzv. alternativními nápllněmi. Laserové tiskárny tuto možnost díky „čipování“ tonerů, nemajíči ji mají velmi omezenou.

Nyní samozřejmě vyvstává otázka, za co si u dražších tiskáren připlácíme, kdyžne za úspornější tisk? Nejčastěji jsou to:

  • multifunkčnost zařízení (tiskárna, skener, kopírka)
  • rychlost tisku
  • kvalita tisku (resp. jeho rozlišení)
  • více možností připojení (zejména možnost připojení přes WI-FI)
  • kapacita náplní (dražší zařízeníjsou zpravidla robustnější a mají náplně s vyšší kapacitou)
  • vyšší doporučené měsíční zařízení (u nejlevnějších tiskáren může doporučené měsíční zatížení činit okolo 1 000 Kč, u zařízení v ceně od 5 000 Kč se toto zatížení pohybuje v řádu desítek tisíc)

V případě, že hledáte tiskárnu pro domácí využití (tisk e-mailu, školních prací, receptůapod.), nemá smysl investovat do zařízení s vyšší pořizovací cenou. Pokud ale hledáte tiskárnu do kanceláře a je pro Vás důležitá kvalita (např. tisk prezentací) a rychlost (cca 20 stránek za minutu) tisku, přičemž zároveň potřebujete jak skenovat, tak kopírovat, je investice do zařízení s vyšší pořizovací cenou nezbytností.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.