Co dělat, když pes zvrací nebo má průjem

16.9.2017 | autor: MVDr. Michaela Oravská

Co dělat, když pes zvrací nebo má průjem

Znáte to… Váš mazlíček vám vezme ze stolu buřtík, vytáhne si z koše zkažené jídlo nebo najde něco „dobrého“ venku při procházce. V první řadě je potřeba se tomu vyhnout, ale když už se stalo a máme potíže, je tady malý návod, jak si poradit.

Hladovka, tekutiny, dieta

Základním opatřením je hladovka. Měla by trvat cca 24 hodin. Po tuto dobu nepodáváme krmivo, ani když se nám zdá, že je psovi líp. Střeva a žaludek potřebují klid na regeneraci. Zároveň musíme zabezpečit přísun tekutin. Psovi, který má jenom průjem, necháme vodu k dispozici. Zvracejícímu psovi podáváme vodu v malých dávkách (po lžičkách). Pokud ji do hodiny nevyzvrací, pokračujeme v malých dávkách každou hodinu.

Za 24 hodin, pokud se stav upraví, začneme s dietním krmením. Ideální je rozvařená rýže s mrkví, později přidáváme i libové kuřecí maso. Pokud bude psovi líp, bude mít hlad a byl by schopný zhltat celou misku jídla. To by ovšem mohlo způsobit zase zvracení. Proto po hladovce začínáme s malým množstvím krmiva (podle velikosti psa jedna až několik lžiček) a podáváme klidně i několikrát za den a postupně množství zvyšujeme. Dietou krmíme alespoň dva dny a potom začneme postupně přidávat běžné krmivo, na které je pes zvyklý, aby byl přechod plynulý. U psa, který měl průjem, je předpokladem ukončení diety tuhá stolice.

Co mít po ruce?

Když je váš mazlíček citlivější a mívá trávicí potíže častěji, je vhodné mít doma léky pro první pomoc.  Proti průjmu můžeme použít tablety Dia dog nebo Aptus attapectin. Pro psy zvyklé na komerční krmiva jsou vhodné dietní granule a konzervy, napr. Hill’s i/d a Eukanuba intestinal. V průběhu hladovky můžeme podávat rehydratační roztoky, které dodají elektrolyty, které se ztrácejí při průjmech a zvracení. Nikdy neexperimentujte s léky pro lidi bez konzultace s Vaším veterinárním lékařem!

Pozor! 

Tenhle návod samozřejmě slouží jen pro řešení běžných problémů. V případě, že se vyskytne silné zvracení i s průjmem, pes zvrací i po podání tekutin, průjem je vodnatý, případně s příměsí krve, nelepší se po hladovce, pes je bolestivý, nebo má zvýšenou teplotu (nad 39°C) nebo naopak sníženou (pod 37,5°C), vyhledejte ihned veterinárního lékaře!

Jinou kategorií je případ, když Váš pejsek polkne nějaký předmět. To už sami nevyřešíte. Babské rady tipu "podat velké množství brambor se zelím" apod. nic nevyřeší, spíš naopak. Navíc zkomplikují odstranění předmětu pomocí endoskopu nebo případný chirurgický zákrok.

Lepší než všechny rady je prevence. Hlídejte Vašeho mazlíčka, nenechávejte jídlo a odpad v jeho dosahu a pokud je „chodící popelnice“ nasaďte mu venku radši náhubek. Ušetříte si tím problémy, nemluvě o tom, že může sníst i věci, které ohrozí jeho život! Také jsou velice zajímavé zkušenosti s přípravky proti zvracení.

Co dělat když pes sní otrávenu návnadu? Nejčastějšími otravami, způsoby jak vyvolat zvracení a první pomocí se budeme zabývat v následujícím článku.



Autor: MVDr. Michaela Oravská

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Claudie Vránová Neregistrovaný | 2014-01-25 21:20:13
Děkuju opravdu mi to pomohlo doporučuji .. :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.