Fretka jako domácí mazlíček

29.9.2009 | autor:

Fretka jako domácí mazlíček

Stalo se vám někdy, že jste procházeli po ulici a zarazilo vás, jak prazvláštně vypadal ten „pejsek" na vodítku naproti přes ulici? Šli jste blíž a zjistili, že je to fretka? Nejedná se o nic neobvyklého. Fretka je totiž oblíbeným domácím mazlíčkem, jehož milovníků stále přibývá. Chcete-li zjistit něco blíže o této roztomilé šelmě z čeledi lasicovitých, pusťte se do čtení následujících řádků.

Původní prapředek fretky domácí byl tchoř, z něhož byla fretka domestikována. Lidé ji využívali k lovu myší, králíků a jiných škodlivých hlodavců. Dnes se s fretkami setkáme v náručí jejích milovníků, kteří si fretky cení pro její hrdou osobnost a hravou povahu, avšak tato inteligentní zvířata se rovněž chovají pro laboratorní pokusy a díky krásnému huňatému kožíšku také pro kožešinu. V zajetí se fretka dožívá obvykle sedmi až deseti let.

Smrdí fretka jako tchoř?

Určitě vás napadne otázka: Když fretka pochází z tchoře, nebude také jako tchoř páchnout? Odpověď není úplně jednoduchá. Musíte počítat s tím, že každý z nás má jinak citlivý čich a co jednomu smrdí, to druhý buď necítí, nebo mu to třeba ani nevadí. Fretka má stejně jako každá živá bytost svůj charakteristický pach a je-li udržovaná v čistotě, pak se nemusíte ničeho obávat. Jinou záležitostí jsou ovšem fretčí pachové žlázy, které zvířátko používá vždy, když se cítí ohroženo. Především v dětství fretku leccos překvapí či vystraší, v dospělosti se však uvolňování pachových žláz minimalizuje. Časté uvolňování vypovídá většinou především o nepříliš kvalitním vztahu fretky a jejího chovatele.

S fretkou na procházku

Fretky venčení nutně nepotřebují, ale jsou to velmi zvídavá zvířata a občasné procházky jim jistě udělají radost. K jejich venčení používejte nejraději samonavíjecí vodítka a k dostání jsou také speciální fretčí kšíry. Musíte však počítat s tím, že fretka dělá vše pro to, aby se z nich vyvlékla. Nezapomeňte fretku naočkovat! Před střety se psy ji chraňte, aby společné očuchávání neskončilo katastrofou. Psi obvykle fretky moc v lásce nemají. Pokud máte psa doma sami, pak se pravděpodobně s vaší fretkou spřátelí. Stejně tak kočka. Přesto ale stále hrozí nebezpečí rvačky - fretky jsou velmi hravé a zvídavé a málokdy nechají ostatní zvířata na pokoji, což se především starším jedincům samozřejmě nemusí líbit.

Co fretka jí a kde spí?

Fretka potřebuje mít svůj domeček, ve kterém prospí až kolem dvaceti hodin denně. Nejvhodnější je klec, která nepotřebuje žádnou podestýlku. Tato zvířátka jsou velice čistotná a velmi brzy se naučí používat kočičí záchod. K jídlu postačí fretce granule a samozřejmě nesmíte zapomenout na vodu. Dávejte pozor, aby klec nestála na přímém světle a nesvítilo na ni slunce. Fretka potřebuje přítmí a z přemíry světla může dokonce onemocnět. Pokud chcete svého mazlíčka potěšit pelíškem, k dostání jsou speciální fretčí pelíšky. Postačí však i bedýnka vystlaná tkaninou. Pro zábavu můžete fretce pořídit také hračky - nejraději prolézá různými rourami a ráda má také plyšové hračky, do nichž se dá vlézt a vylézt jinou cestou. Fretky se rády mazlí a nejvíce ocení dalšího společníka svého druhu, s nímž vytvoří smečku.

Fretka v domácnosti

Přestože fretka většinu dne prospí, potřebuje také pohyb. A protože je nebývale všetečná, musíte proti jejím průzkumným výpravám svou domácnost pořádně zabezpečit. Dávejte pozor, aby nevlezla například do pračky, myčky, ledničky či kuchyňské linky. Navíc toto zvířátko rádo leze do šuplíků nebo hrabe v květináčích. Je tedy především na vaší vynalézavosti, nakolik toto důvtipné zvířátko „převezete".Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: nomolka Neregistrovaný | 2009-11-03 13:10:23
ahojenky
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.