Jak si s rodinou udělat bojovku na přežití v přírodě

7.6.2017 | autor: Redakce PŽ

Jak si s rodinou udělat bojovku na přežití v přírodě

Časy, kdy si naši mládežníci (a jak je dnes populární říkat, „teenageři“) vystačili s „kytárou“ a trempováním „na Americe za Prahou“ jsou již dávno historií. Bohužel, naše konzumní hodnoty vyznávající společnost k tomu dospěla glorifikací peněz a neuvěřitelně tupých rádoby-syntetických-hvězdiček a rapperů, jejichž IQ by spočítal na prstech jedné ruky (a klidně by to mohla být i ruka dělníka z pily), jejich schopnost šokovat je však zcela mimořádná (což paradoxně spousta lidí a bulvárních plátků pokládá za zajímavé). Pojďme si udělat bojovku na přežití v přírodě s rodinou.

Dříve bylo zvykem, že na školách probíhala pravidelně tzv. branná cvičení, jenž lidi nutila vedle hodin tělesné výchovy aspoň k nějakému pohybu, ovšem dnes, pokud někdo není na nějaké školní akci většinou se na plácek s kluky a mičudou po škole nijak nehrne. Dnes je populární spíše „lajkovat“ nějaká trhlá online videa parodující sport nebo něco okolo něj. A pokud chcete někoho zničit psychicky, odpojíte jej od internetu. Smažete profily na sociálních sítích a nekoupíte mu poslední AAA+ recyklát typu FIFA…

Prakticky každý z nás je rodič a je na vás, jak se k výchově postavíte. Buď necháte své ratolesti růst jako dříví v lese a jen sem-tam je pohlavky usměrníte (někdy nezbytné, hlavně ale pozor, ať i jeho ratolesti pak jen prázdně nesedí uprostřed šedého města v neméně šedém paneláku před obří TV a výletem pro ně bude celodenní kroužení v místním super-hyper-mega-marketu...) nebo se v nich svými činy pokusíte vzbudit něco velkého a lepšího (u autora konkrétně jej jeho děda braní do starého mlýna inspiroval ke složení podobně nazvané skladby, ale neodbočujme!).

Jak vytáhnout PC fanatiky do zeleně?

Při správné motivaci jsou i ti nejzatvrzelejší puberťáci velmi přístupní („Jestli mě na chatě najdeš jenom podle stop v lese, máš příští měsíc 50 % ke kapesnému!“). Tím dítě přinutíte jít do přírody, docela si to i užít a uvědomit si, jaká je to vlastně zábava, sedět místo nad posledním PlayStationem nad ohněm a opékat si špekáčky a obecně být v přírodě a něco zábavného tam dělat (třeba vyřezávat z kůry něco). V ideálním případě v něm pak vzbudíte zájem a touhu něco podobného zopakovat a přírodu dále poznávat, dát se ke skautům, jen na tábor, vlastnit chatu někde či něco podobného.

U těch mladších ještě stále věřících na pohádky to asi bude o to jednodušší: „Hele, tady nechal předchozí majitel nějakou zprávu – to by mohla být mapa k pokladu, jak se tak dívám...“Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.