Plast kam se podíváš. Jak přispět k ozdravení Země?

18.1.2012 | autor: Redakce PŽ

Plast kam se podíváš. Jak přispět k ozdravení Země?Plast. Ať se podíváme kamkoliv, je všude. Hmota, která je tvárná, lehká, odolná, nahrazuje přírodní materiály. Zdánlivě samá pozitiva. Jenže zjevně nám přerůstá přes hlavu. Hromady plastu rostou v našich bytech, následně pak na skládkách. Přibývá zplodin v ovzduší z výroby a recyklace plastu. Jak „voní" tavení plastu si můžete vyzkoušet sami: Položte igelitovou tašku mezi pláty z pečícího papíru. Vše chvíli přejíždějte žehličkou nastavenou na stupeň „bavlna". Doporučuji pracovat u otevřeného okna.

Nejsem ekolog, ale jsem obyvatel Země, který na ní chce žít nezavalován odpadky a dýchat snesitelný vzduch. Věřím, že každý z nás může přispět k čistější planetě. Zamysleme se, jak se chováme jako spotřebitelé, tedy co, kde, jak a v jakém množství nakupujeme. Svoji inventuru jsem začala dělat takto: Vyhradila jsem místo na plastové obaly. Už po týdnu jsem se nestačila divit, kolik plastu „vyprodukuje" naše dvoučlenná domácnost. Tím se mi také vyjasnilo, proč jsme měli každou chvíli plný odpadkový koš.

Látkové tašky místo igelitek!


Tato zkušenost mě postrčila angažovat se v projektu, jehož cílem je snižování plastu. Jak? Jednoduše - místo igelitových tašek používám látkové. Projekt s názvem Mehr Wege als ein Weg (volně přeloženo „více použití před jednorázovým") poběží od ledna do dubna letošního roku ve vybraných obchodech a spolcích v Berlíně. My, velvyslankyně projektu, budeme motivovat k používání látkových tašek. Nabídneme vám za dobrovolný příspěvek naše originální a recyklované látkové tašky s informací, že můžete díky jejich používání získat 5 Euro. Když přijdete do některého ze spolupracujících obchodů s taškou od nás, dostanete za alespoň pětieurový nákup razítko do přiložené bonus karty. Po nasbírání deseti razítek obdržíte od tvůrců projektu bonus ve výši 5 Euro jako poděkování, že jste použili látkovou tašku. Myslím, že je to dobrá motivace nezapomínat doma tašku na nákup a nekoupit tak igelitku.

V rámci školení na velvyslankyni projektu jsem měla možnost zhlédnout dokumentární film Plastic Planet. Rakouský režisér putuje po výrobních závodech na plasty, po výzkumných ústavech, v přírodě, hovoří s mnoha lidmi různých oborů po celém světě. Jde tak o pohled na plasty a jejich vliv na životní prostředí z různých stran. Ale především je ukázkou, kam nás vývoj přivedl. Druhým názorným dokumentem, který jsme zhlédli, je film Taste the Waste (Chuť odpadků). Ten je ukázkou neskutečných přebytků potravin v Evropě, Severní Americe a Japonsku a paradoxu hladovění třetího světa.

Vypůjčená planeta


Oba filmy jsou pro mě dalším důvodem, proč je nutné zamyslet se nad tím, jak se jako spotřebitelé chováme a co můžeme ve svém chování změnit, abychom přispěli k čistšímu životnímu prostředí nejen pro nás, ale i pro následující generace. Říká se: „Naši Zemi máme vypůjčenou od našich potomků." A to je fakt, který je třeba mít dle mého soudu stále na paměti.


Diana Kučerová
Foto: zajimavost.webdone.cz

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Diana K. Neregistrovaný | 2012-01-21 17:34:28
nemám tušení, zda v Česku takový projekt je. Každopádně jsem s ním seznámila brněnskou Veronicu. Klidně bych se s nimi do něj pustila. Určitě lidi v Berlíně nosí daleko víc látkové tašky jak v ČR. A navíc je tu prostor na třídění odpadků. Líbí se mi popelnice na bio-odpad. Německo je na špici v zacházení s odpadem, a je to znát (když mohu nyní porovnat)
Hodnocení: 0
Vložil: Inka Neregistrovaný | 2012-01-18 17:08:01
není to někde i v česku?
Hodnocení: 0
Vložil: Vigil Neregistrovaný | 2012-01-18 14:40:20
Stejně se tu utopíme v odpatcích!
Hodnocení: 0
Vložil: A. K. Neregistrovaný | 2012-01-18 14:12:42
škoda že takovej projekt není taky u nás. A dala bych to povině,protože ten bordel všude je k nesnesení!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.