Geocaching: Sport, turistika a zábava v jednom

28.6.2012 | autor: Redakce PŽ

Geocaching: Sport, turistika a zábava v jednom

Cesty za poznáním patří neodmyslitelně k člověku snad od počátku jeho existence. Člověk je tvor zvídavý, rád přichází na nová místa a učí se novým věcem. Člověk je ale také tvor hravý a hra je základním předpokladem k zábavnému učení se novým věcem. Proto se pojďme podívat na celosvětově rozšířenou hru, která nemá obdoby. Jmenuje se geocaching a stanete-li se jejím fanouškem, kromě práce s mapou či buzolou, GPSkou a vlastním důvtipem poznáte kulturní i přírodní krásy.

Historie geocachingu

Ačkoli je geocaching mladičký - vždyť vznikl teprve v roce 2000 - už nyní má po celém světě tisíce příznivců. Tato hra na pomezí sportu a turistiky vznikla ve Spojených státech amerických poté, co do signálu GPS přestala být přidávána umělá odchylka a navigační systém se zlepšil na přesnost několika metrů.

O co jde?

Pravidla hry geocaching jsou celkem jednoduchá. Hráči hledají za pomoci navigačního systému skryté schránky nazývané cache - česky keš, které jsou zaregistrované na určitých geografických souřadnicích. Ty se dozví na domovském serveru www.geocaching.com, kde se také každý hráč zaregistruje.

Podle obtížnosti terénu lze některé kešky nalézt pouze s pomocí mapy, kešky umístěné v přírodě bez dobrých orientačních bodů lze obvykle nalézt pouze s pomocí turistické GPSky. A co víc, mnohdy je pro jejich nalezení zapotřebí plnit různé úkoly, počítat souřadnice či zdolávat obtížné překážky.

Geocacher, česky geokačer, který nalezne kešku, se zapíše do logbooku (ten obvykle tvoří buď malinká knížečka, sešítek či pouhý kus papíru), kešku vrátí na původní místo a dobře ji zamaskuje, aby ji náhodný kolemjdoucí nespatřil. Při „odlovu" kešek je totiž také velmi důležitá nenápadnost. Hráč nesmí být spatřen nikým jiným, zvlášť ne „mudlou", tedy člověkem, který hru nezná.

Kde kešky hledat?

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je nalézt pro kešku takovou skrýš, při jejímž hledání člověk pozná zajímavá místa. Ta mohou, ale také nemusí být turisticky navštěvovaná. Kešku tak naleznete na palouku lesa, na krásné vyhlídce do přírody, stejně jako v centrech měst, na hradech a zámcích, u pomníků či u jiných kulturních památek. Víte například, že jen na Václavském náměstí v Praze a jeho nejbližším okolí se nachází celkem šest kešek?

Anglicky mluvící hráči se sdružují na stránce geocaching.com (můžete si rovnou zobrazit kešky v Praze). Česky mluvící najdete na webové stránce geocaching.cz.

Jak keška vypadá?

Jak už bylo řečeno, kešky jsou v prvé řadě schránky, které v sobě ukrývají logbook, kam se hráči podepisují. Často ale uvnitř naleznete různé zajímavé předměty, hračky či upomínkové předměty. Obvykle se od takových kešek očekává, že si některý předmět vezmete a sami výměnou přidáte nějaký jiný obsah. Podrobně o geocachingu píše také česká Wikipedie.

Schránky se liší ve velikostech, které se dozvíte již na začátku hry. Velikosti jsou: micro (obvykle krabička od filmu či tic-tac), které nejčastěji naleznete právě ve městech, takže musejí být co nejnenápadnější a často se k jejich připevnění používá magnet, small (obvykle velikosti malé plastové krabičky na ohřívání potravin v mikrovlnce), regular (větší krabice na ukládání potravin, do které se vejdou například menší plyšáci na výměnu) a large, kde můžete nalézt i knihy nebo cédéčka na výměnu.

Charakter kešek

Kešky se však kromě velikosti a obsahu liší také způsobem uschování a jejich následného hledání. Nejjednodušší je nalézt tradiční kešku, která je umístěna přesně na souřadnicích. Takzvaná multi-cache je keška, ke které se člověk dostane postupným nalézáním skrýší, z nichž vždy další informace vedou k objevení finální skrýše. Mystery cache je keška, k jejímuž nalezení obvykle potřebujete prostudovat nějaké další informace, vyluštit hádanky. Existují ještě další druhy, jako například webcam cache či virtuální keš, ty ale nejsou tolik obvyklé.

Zaujala vás tato hra? Jestli ano, neváhejte a zkuste alespoň jednu kešku nalézt. Uvidíte, že se pravidelné výlety za poznáním s nutností procvičit také trochu svůj důvtip brzy stanou vaší oblíbenou zábavou. Pokud máte děti, neváhejte je do hledání kešek také zapojit. Hned máte o jednu příležitost víc, jak příjemně trávit společný čas.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.