Věříte pověrám? Jaké jsou nejznámější a proč vůbec vznikly?

Co svět světem stojí a lidé na něm žijí, odpradávna se věřilo na pověry.
Čarodějnice, lektvary, amulety, zvířecí pacičky, černé kočky, to vše by jsme mohli zahrnout do pověr. Ale jak je tomu dnes, stále se věří na pověry a pranostiky, jaké jsou nejznámější a proč vůbec vznikly?
Nošení amuletů
Nejznámější amulet na světě, který se nosí už od středověku až doposud, a který možná nosíte i vy je křížek. Ve středověké Evropě měl křížek i jiné amulety, nejvíce medajlónky s podobiznami světců, chránit od zlých duchů, démonů, nemocem, morům nebo dodat energii.
Ve starém Egyptě se místo křížku vyobrazoval posvátný brouk scarabeus, neboli vrboun posvátný, který byl považován za symbol reinkarnace.
Dnes amulety zakoupíte i na poutních místech, s podobiznou svatého, kterému je místo zasvěceno. Navštívit můžete i specializované obchody, kde vám zajisté poradí, který amulet se pro vás nejvíce hodí. Nejsou jen amulety křesťanské ale také keltské, runové, magické, vikingské a mnoho další, které mají své určité tvary a znaky.
Nejznámější pověry
Černá kočka přes cestu
Ve středověku se černá kočka spojovala s čarodějnicemi. Věřilo se, že je ztělesněním ďábla a jejich černá barva znamená smrt. Proto, když někomu přeběhla přes cestu, znamenalo to neštěstí nebo dokonce pro dotyčného smrt.
Rozbité zrcadlo
Aneb sedm let neštěstí! Zrcadla se kdysi používala k věštění a čarování. Lidé se před ním vždy křižovali. Věřili, že ďábel ani démoni nejsou v zrcadle vidět, protože nemají duši, a skrývají se proto za zrcadlem. Rozbití zrcadla znamenalo neštěstí, a sedm let mělo trvat obnovení jejich duše.
Magické číslo 7
Sedmička je považována za šťastné číslo. Za sedm dní byl stvořen svět, dopouštíme se sedmi smrtelných hříchů, týden má sedm dní, svět má sedm kontinentů, ze sedmi barev se skládá duha, pouhým okem je možné spatřit sedm planet naší soustavy. Mohli by jsme pokračovat dále, a stále se budeme často setkávat s číslem 7. Možná proto je považováno za magické.
Rozsypaná sůl
Znamená smůlu. Zažehnat jí můžeme hozením trochou soli přes levé rameno.
Pátek 13.
Toto datum, se kterým se můžeme setkat i několikrát do roka, se považuje za nešťastný den. V pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při poslední večeři sedělo u stolu 13 apoštolů. V pátek roku 1307 bylo započato pronásledování templářských rytířů, kteří byli mučeni a jejich smrt způsobila zánik tohoto řádu.
Nejznámější pranostiky
Slovo pranostika znamená předpověď. Po staletí lidé sledovali počasí a když se opakovalo ve stejný den několik let po sobě, vymysleli pranostiku, jak na každý měsíc v roce, tak den v týdnu.
- Duben ještě tam budem.
- Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.
- Na svatého Jána otvírá se k létu brána.
- O svatém Kamilu slunce má největší sílu.
- Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu.
Autor: Marie Baxová