Věříte pověrám? Jaké jsou nejznámější a proč vůbec vznikly?

1.7.2013 | autor: Marie Baxová

Věříte pověrám? Jaké jsou nejznámější a proč vůbec vznikly?

Co svět světem stojí a lidé na něm žijí, odpradávna se věřilo na pověry.

Čarodějnice, lektvary, amulety, zvířecí pacičky, černé kočky, to vše by jsme mohli zahrnout do pověr. Ale jak je tomu dnes, stále se věří na pověry a pranostiky, jaké jsou nejznámější a proč vůbec vznikly?

Nošení amuletů

Nejznámější amulet na světě, který se nosí už od středověku až doposud, a který možná nosíte i vy je křížek. Ve středověké Evropě měl křížek i jiné amulety, nejvíce medajlónky s podobiznami světců, chránit od zlých duchů, démonů, nemocem, morům nebo dodat energii.

Ve starém Egyptě se místo křížku vyobrazoval posvátný brouk scarabeus, neboli vrboun posvátný, který byl považován za symbol reinkarnace.

Dnes amulety zakoupíte i na poutních místech, s podobiznou svatého, kterému je místo zasvěceno. Navštívit můžete i specializované obchody, kde vám zajisté poradí, který amulet se pro vás nejvíce hodí.  Nejsou jen amulety křesťanské  ale také keltské, runové, magické, vikingské a mnoho další, které mají své určité tvary a znaky.

Nejznámější pověry

Černá kočka přes cestu

Ve středověku se černá kočka spojovala s čarodějnicemi. Věřilo se, že je ztělesněním ďábla a jejich černá barva znamená smrt. Proto, když někomu přeběhla přes cestu, znamenalo to neštěstí nebo dokonce pro dotyčného smrt.

Rozbité zrcadlo

Aneb sedm let neštěstí! Zrcadla se kdysi používala k věštění a čarování. Lidé se před ním vždy křižovali. Věřili, že ďábel ani démoni nejsou v zrcadle vidět, protože nemají duši, a skrývají se proto za zrcadlem. Rozbití zrcadla znamenalo neštěstí, a sedm let mělo trvat obnovení jejich duše.

Magické číslo 7

Sedmička je považována za šťastné číslo. Za sedm dní byl stvořen svět, dopouštíme se sedmi smrtelných hříchů, týden má sedm dní, svět má sedm kontinentů, ze sedmi barev se skládá duha, pouhým okem je možné spatřit sedm planet naší soustavy. Mohli by jsme pokračovat dále, a stále se budeme často setkávat s číslem 7. Možná proto je považováno za magické.

Rozsypaná sůl

Znamená smůlu. Zažehnat jí můžeme hozením trochou soli přes levé rameno.

Pátek 13.

Toto datum, se kterým se můžeme setkat i několikrát do roka, se považuje za nešťastný den. V pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při poslední večeři sedělo u stolu 13 apoštolů. V pátek roku 1307 bylo započato pronásledování templářských rytířů, kteří byli mučeni a jejich smrt způsobila zánik tohoto řádu.

Nejznámější pranostiky

Slovo pranostika znamená předpověď. Po staletí lidé sledovali počasí a když se opakovalo ve stejný den několik let po sobě, vymysleli pranostiku, jak na každý měsíc v roce, tak den v týdnu.

  • Duben ještě tam budem.
  • Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.
  • Na svatého Jána otvírá se k létu brána.
  • O svatém Kamilu slunce má největší sílu.
  • Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu.


Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: List Neregistrovaný | 2014-08-06 01:43:02
čarodějky se zrodily z popela dračího tak požádej ďábla samotného jenž umři!kdo si to přečet tak do 5 dnů umře musela jsem to napsat jinak bych umřela do 5 dnů kdo si to přečet tak to napište do jinýho blogu nebo umřete do 5 dnů a to fakt!!!!!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.