Jak správně vyjednávat a čím se při tom řídit

18.8.2021 | autor: Redakce PŽ

Jak správně vyjednávat a čím se při tom řídit

Schopnost vyjednávat symbolizuje praktickou dovednost, kterou v každodenním životě rozhodně oceníte. Jak na to a jak se na vyjednávání připravit?

Lidé mají s vyjednáváním potíže

V současné době existuje spousta lidí, kteří zkrátka a jednoduše vyjednávat neumí. Jsme zvyklí spíše nevyjednávat, neargumentovat a nechat věci jen tak být. Mnoho z nás se naučilo situaci přizpůsobit, i když nám ne vždy vyhovuje. 

TIP: Osvojte si jednotlivé mediační techniky na prakticky zaměřeném mediačním kurzu. 

Na vyjednávání je třeba se připravit

Na každé vyjednávání je třeba se v určitém směru připravit. Ze všeho nejdříve byste si měli promyslet, co chcete. Co by pro vás v tuto chvíli bylo tím nejlepším řešením?

Následně se zamyslete nad tím, co by pro vás naopak bylo tím úplně nejhorším vyústěním situace, kterou v tuto chvíli řešíte. Co by se mohlo stát? A je reálné, že se to stane?

 

V tomto okamžiku jste si vytyčili pomyslnou úsečku. Na obou stranách má své hranice a mezi nimi se při vyjednávání můžete pohybovat. 

Uvědomte si, že druhá strana prakticky nikdy na to pro vás nejlepší řešení nepřistoupí. V takové chvíli je třeba pamatovat na další bod. Měli byste si promyslet, co budete dělat, když ten druhý váš návrh nepřijme

Každé vyjednávání má svůj cíl

Smyslem každého vyjednávání je najít takové řešení, které bude pro obě zúčastněné strany znamenat určitou úlevu. A zároveň se bude jednat o řešení, které je naprosto reálné. 

Vyjednávání vs. kompromis

V kontextu vyjednávání je třeba zmínit ještě jednu skutečnost. A to, že vyjednávání není to samé jako kompromis. Kompromis vzniká v situaci, kdy každá ze zúčastněných stran sice něco dostane, ale také něco ztrácí.

Kompromis proto zpravidla nebývá tím nejlepším řešením. Při kompromisu navíc mají lidé tendenci si pamatovat spíše to, z čeho slevili nebo ustoupili a zapomínat na to, co s jeho pomocí získali. 

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.