Malý počítač Rapsberry Pi má široké možnosti využití. Sestavit si ho zvládnou i začátečníci

17.7.2021 | autor: Redakce PŽ

Máte skvělý nápad, pro jehož realizaci potřebujete spolehlivou řídící jednotku? Chcete si postavit levný přehrávač videa a audia v digitálním formátu? Zabírá vaše domácí PC až příliš mnoho místa a zároveň od něj nepožadujete špičkový výkon? Potřebujete zajistit sobě nebo svým dětem pracovní stanici, za kterou neutratíte přehnaně vysokou částku? Pak je pro vás tím pravým řešením Rapsberry Pi.

Co je Rapsberry Pi? A jak ho nejlépe využít?

Rapsberry Pi je miniaturní počítač, který se skládá z jediné desky. Pochází z dílny Rapsberry Pi Foundation a světlo světa spatřil již v roce 2012. Cílem vývojářů bylo usnadnit studentům výuku informatiky. Vývojová deska Rapsberry Pi totiž může sloužit nejen jako samostatný počítač nebo multimediální centrum. Využít ho lze i jako řídící jednotku chytré domácnosti, kterou lze ovládat i vzdáleně, třeba přes mobilní telefon. S Rabsperry Pi snadno vytvoříte i fotopast. A z většího počtu vývojových desek Rapsberry Pi lze poměrně jednoduše sestavit výkonný superpočítač. Inspiraci vám poskytnou třeba Rapsberry Pi návody.

Jaké jsou jeho hlavní výhody Rapsberry Pi? Minimalistické rozměry, solidní výkon a příjemná cena

Jednou z největších předností počítače Rapsberry Pi jsou minimalistické rozměry. Přitom je však Rapsberry Pi plnohodnotným počítačem. Zatímco třeba Arduino zvládne spustit pouze jeden proces najednou, Rabsberry Pi zvládne spolehlivě zpracovávat celou řadu programů současně. Například na vývojové desce Rapsberry Pi Zero je integrovaný proces o frekvenci 1 GHz, 512 MB operační paměti, grafický adaptér, WiFi i Bluetooth a porty pro připojení periferních zařízení. Napájet ji lze přes micro USB, případně přes GPIO piny. Výrazně větší výkon nabízí Rapsberry Pi 4, např. Model B disponuje čtyřjádrovým procesorem o taktu 1,5 GHz a 4 GB RAM. Rapsberry Pi Zero přitom pořídíte za necelých 500 Kč.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.